Deprem söylemlerini Celâl Şengör böyle yorumladı! “Çinliler bunun üzerine çok uğraştı ama...”

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki deprem 11 ili etkilerken Türkiye’nin çeşitli bölgeleri sallanmaya devam ediyor. Türkiye beşik gibi sallanırken Prof. Dr. Celâl Şengör, halk arasında şehir efsanesine dönüşen deprem söylemlerini yorumladı.

Deprem söylemlerini Celâl Şengör böyle yorumladı! “Çinliler bunun üzerine çok uğraştı ama...” - Sayfa 1

6 Şubat’ta tüm Türkiye kabus dolu bir sabaha uyanırken Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin yaraları henüz sarılamadı. 9 saat arayla yaşanan Kahramanmaraş depremlerinin sonrasında bölge artçı sarsıntılar yaşamaya devam etti.

18
Deprem söylemlerini Celâl Şengör böyle yorumladı! “Çinliler bunun üzerine çok uğraştı ama...” - Sayfa 2

İTÜ Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı Profesörü Dr. Celâl Şengör, Kafa TV’de katıldığı programda Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı.

28
Deprem söylemlerini Celâl Şengör böyle yorumladı! “Çinliler bunun üzerine çok uğraştı ama...” - Sayfa 3

Programda özellikle depremlerle alakalı olarak halk arasında yaygın olan söylemler konuşuldu.Depremlerle alakalı olarak halk arasında yangın olan şehir efsanelerini bir bir cevaplandıran Prof. Dr. Celâl Şengör’ün açıklamaları bir kez daha gündem yarattı.

38
Deprem söylemlerini Celâl Şengör böyle yorumladı! “Çinliler bunun üzerine çok uğraştı ama...” - Sayfa 4

TEK TEK ANLATTI

Depremlerin öncesinde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve deprem gününde havanın renginin değişmesi gibi söylemleri kesin bir dille reddeden Prof. Dr. Şengör, “Depremden hemen önce denizin üzerinde ışık görünmesi olayı olabilir. Bu durum yeraltı sularından kaynaklanıyormuş. Çok garip elektromanyetik olaylar olabiliyor. Bu gözlemlenmiş bir şey” dedi.

48