Ekonomi
21 Şub 2023 11:44 Son Güncelleme: 21 Şub 2023 11:53

Deprem sonrası bir ilde daha kiralara zam!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremzedelerin çevre illere göçüyle başlayan kira artışları, bir ile daha sıçradı. Konya'da kirası 5 bin TL olan bir daire 7 bin TL'ye çıkarken, 7 bin TL olan daireler ise 10 bin TL'ye yükseldi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki ailelerin göç ettiği illerden Konya’da da kiralara zam yapıldı.

Duruma tepki gösteren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Gayriresmi emlakçılık yapanlar ile art niyetli ev sahipleri nedeniyle, kiralar yüzde 30 ila 40 arasında yükseldi” dedi.

KONYA’DA MÜSTAKİL EV KİRASI 20 BİN TL

Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki 11 ili etkileyen depremlerin ardından, o bölgelerde yaşayanlar farklı illere göç etti.

Konya’ya göç eden depremzedelerden bazıları kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdürmeye başladı. Bunu fırsatçılığa çeviren bazı emlakçılar ve ev sahipleri, evleri yüzde 30 ila 40 arasında fiyat artışıyla depremzedelere kiralamaya başladı.

Kirası 5 bin lira olan bir dairenin 7 bin liraya, 7 bin lira olan dairenin ise 10 bin liralara yükseldiğini anlatan Altınay, “Bahçeli müstakil dubleks ev veya villa da 20 bin liraya kadar ilanın verildiğini görüyoruz. O bölgelerde, o evlerde 7 bin liraya kiraya oturuyorlar” diye konuştu.

‘ZAM YAPANLARIN HİÇBİRİ KAYITLI EMLAKÇI DEĞİL’

Emlakçılar Odası’na kayıtlı hiçbir emlakçının fiyat artışı yapmadığının altını çizen Altınay, zammı yapanların gayriresmi emlakçılar ile ev sahipleri olduğunu aktardı.

‘FİYAT ARTIRAN EV SAHİPLERİNİN EVİNİ KİRALAMIYORUZ’

“Hem Valilik makamımız hem kaymakamlıklar, muhtarlıklar, Konya Emlakçılar Odası, Ticaret Odamız, elimizden ne geliyorsa el birliği içerisinde tüm STK’larla her türlü gereken yardımı yapmaya devam ediyoruz” diyen Altınay, şöyle devam etti:

“Tabii vatandaşlarımız moral olarak çökmüş vaziyette. Biz bir nebze de olsa morallerinin düzeltilmesi, sıcak ortamda ikamet edebilmelerini sağlamak için gerekeni yapıyoruz.

Bu arada ev sahiplerinden destek verenler var. Konya Emlakçılar Odası ve Ticaret Odası üyelerimizden destek olanlar var. İnanın komisyon bile talep etmiyoruz. Kendi araçlarımızla, vatandaşlarımızı yerleştirebilmek için her türlü gayret ve çabayı sarf ediyoruz.

Art niyetliler de var. Bunlar mutlaka her kesimde olduğu gibi bizim camiamızda da bulunuyor.

Vatandaşın kendisinin kiraya vermeye kalktığı yerlerde fiyat aralığı oldukça yüksek istenilen yerler var. Biz Konya Emlakçılar Odası olarak tüm üyelerimizle birlikte fiyat arttıran hiçbir ev sahibinin evini kiralama yapmıyoruz. Yapmama kararı aldık. Bunun yanı sıra kira bedeli bile almayan veya kira bedelinin yarısını talep eden ev sahiplerimizde var.”

ETİKETLER
#deprem #kira #zam