Medya
20 Eyl 2022 09:13 Son Güncelleme: 20 Eyl 2022 09:17

Deneyimli gazeteci Tele1 Ankara’ya geçiş yaptı! ‘Yeni bir mekan yeni bir heyecan…’

TELE1 Ankara’ya geçiş yapan deneyimli gazeteci, haberi “Yeni bir mekan yeni bir heyecan” sözleriyle duyurdu.

TELE1’de ‘Gerçeğin İzinde’ adlı programı sunan Zeynel Lüle, Ankara ofise geçiş yaptı.

Yeni dönemde ‘Habere Doğru’ adlı programın sunuculuğunu üstlenen deneyimli gazeteci, haberi sosyal medya hesabından “Ankara'dan selamlar” diyerek duyurdu ve devamında şu ifadeleri kullandı: “Yeni bir mekan yeni bir heyecan. Bundan böyle hafta içi her gün saat 16.00'da başkent Ankara'dan, Türkiye'nin referans kanalı Tele1'de buluşmak üzere...”

ZEYNEL LÜLE KİMDİR?

Türkiye-Avrupa ilişkilerinin en can alıcı döneminde Avrupa Konseyi’nin merkezi Strazburg’da ‘Hürriyet Muhabiri’ olarak 1983’te göreve başladı. Hürriyet muhabirliğinin yanı sıra, TRT, BBC, DW gibi kurumlara çalıştı.

2000 yılından itibaren Hürriyet’in Brüksel Temsilcisi olarak görevini Belçika’da sürdürdü. O yıl yayın hayatına başlayan CNNTÜRK’ün de Temsilciliğini üstlendi. Yıllarca Brüksel’den haberleriyle adından söz ettiren Lüle, ‘Zeynel Lüle Brüksel’den bildiriyor’ ifadesi kulaklara yer etti ve adeta özdeşleşti. Avrupa Parlamentoları Gazeteciler Birliği’nin (AJPE) önce Genel Sekreterliği, daha sonra ise Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Birçok yabancı dergilere de Türkiye-Avrupa ilişkileriyle ilgili makaleler yazdı ve TV programlarına katıldı.

CNNTÜRK’te 2005-2009 arasında ‘Burası Brüksel’ adlı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Kanal D’de 2011-2014 arasında Serdar Cebe ile birlikte ‘Avrupa’dan’ adlı program gerçekleştirdi. Avrupa Birliği’nin yerel medya, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri arasındaki diyaloğun ele alındığı birkaç projede aktif olarak yer aldı. 2003-2006 yılları arasında görev yapan Avrupa Birliği İletişim Grubu faaliyetlerine (ABİG) aktif olarak katıldı ve İstanbul’un ‘Avrupa Kültür Başkenti’ olmasına yönelik çalışmaların Brüksel ayağında yer aldı. 2010’da Türkiye’ye döndü ve Hürriyet Gazetesi’nin Yurt Dışı Yayınları bölümünde çalıştı. Zeynel Lüle bir süre Basın Konseyi Genel Sekreterliği yaptı.

Meslek hayatında birçok ödül aldı. Türkiye’de aldığı ödüllerin yanı sıra, ülkesi ile Avrupa ilişkilerine haber ve makaleleriyle verdiği hizmet nedeniyle 2001’de Avrupa Birliği Gazeteciler Cemiyeti’nin (AJE) prestijli ödüllerinden ‘Costantinos Kaligaris’ ödülüne layık görüldü. Lüle’nin Doğan Kitap’tan yayınlanan, Atatürk’ün Yaveri Dedesi Ali Metin’in anılarından oluşan ‘Ali Çavuş’ adında bir kitabı bulunuyor.