Gündem
28 Mayıs 2015 12:37 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:36

Demirtaş'tan Erdoğan'a Dolmabahçe yalanlaması: Oturma düzenini bile biliyordu!

Dolmabahçe’de yapılan tarihi açıklamayla ilgili ilk kez ayrıntı paylaşan Demirtaş, görüşmeden sonra ortaya çıkan görüntünün yanlış olduğunu söyleyen Erdoğan’ın her şeyi bildiğini söyledi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Ilıcalı'ya konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Şubat’taki Dolmabahçe görüntüsünün yanlış olduğu açıklamasına “Dolmabahçe’de açıklama şekli bile, hangi koltuklarda kimin oturacağı bilgisi Cumhurbaşkanı’na verildi” diye yanıt verdi. Demirtaş, izleme heyetinin sivil bir yapıda olması gerektiğini belirterek, “MİT’ten izleme heyeti mi olur? MİT zaten herkesi gece gündüz izliyor” diye konuştu.

Demirtaş, Erdoğan’ın çözüm sürecinde izleme heyeti görevini MİT’in yaptığı ve Dolmabahçe’deki görüntüyü doğru olmadığı yönündeki ifadelerine tepki gösterdi.

Demirtaş, şunları söyledi:

DOLMABAHÇE METNİ ONAYINA SUNULDU


İzleme kurulunun oluşturulması kararı Cumhurbaşkanının bilgisi ve onayıyla oldu. İzleme kurulunda yer alacak isimler de Cumhurbaşkanının onayına sunuldu. Hükümet tarafı bunu İmralı görüşmeleri sonrası yaptı. Cumhurbaşkanı buna hiçbir aşamada itiraz etmedi. Taa ki Dolmabahçe mutabakatının kendisine oy getirmeyeceği ortaya çıkıncaya dek. Dolmabahçe’deki mutabakat metni kendisinin onayına sunuldu. Hükümet temsilcileri, devlet yetkilileri sunduklarını bize “Cumhurbaşkanının bilgisi var, onayı var” diye söylediler.

HANGİ KOLTUKTA KİMİN OTURACAĞI BİLGİSİ BİLE VERİLDİ

Dolmabahçe’de açıklama şekli bile, hangi koltuklarda kimin oturacağı bilgisi Cumhurbaşkanı’na verildi. Kimin kiminle oturacağı bilgisine bile hâkimdi. Şimdi çıkmış alay eder gibi “Şunu kabul etmem, bunu kabul etmem. Efendim bunu doğru bulmuyorum” demesi bizden önce kendi arkadaşlarına sırt çevirmesidir.

CUMHURBAŞKANINA YALAN KONUŞMAK YAKIŞMAZ

Dolmabahçe'de mutabakatı tek taraflı mı sağladık. Orada oturanlar yalnızca HDP’li miydi? Niye AKP’li bakanlardan çıt çıkmıyor? Suç mu işlediler? Cumhurbaşkanına karşı niye gıklarını çıkarmıyorlar? “Hayır biz doğru yaptık, senin de onayın vardı” diye niye diyemiyorlar? Ses çıkartamayacaklarını göstermek istiyorum. Bunların haddine mi ses çıkarmak? Bir ülkenin Cumhurbaşkanına yalan konuşmak yakışmaz.

ERDOĞAN BU RESMİ DOĞRU BULMAMIŞTI

28 Şubat 2015 tarihinde, Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan başkanlığında bir toplantı düzenlenmiş ve o toplantıda HDP adına Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan’ın PKK’ya yönelik çağrısını açıklamıştı. 45 dakika süren toplantının ardından yapılan açıklamayı Sırrı Süreyya Önder okumuştu. Bir ay sonra Erdoğan Yalçın Akdoğan ve HDP heyetinin ortak açıklama yapmasını ve Öcalan’ın 10 maddesini eleştirmiş, “Toplantıyı da o resmi de doğru bulmuyorum” demişti.