Politika
01 Haz 2023 12:23 Son Güncelleme: 01 Haz 2023 12:27

Demirtaş 'aday olma talebim gerekçesiz reddedildi' dedi, HDP gerekçesini açıkladı

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın partisine yönelik eleştirilerine yanıt geldi.

HDP Sözcüsü Ebru Günay, cumhurbaşkanı adaylığına hazır olduğunu belirttiğini ancak gerekçe sunulmadan reddedildiğini ve aktif siyaseti bıraktığını söyleyen eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarına ilişkin soruları yanıtladı. Günay, "Cumhurbaşkanı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle ilgili kurullarımızla değerlendirilmedi. Kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı" dedi.

“Bir HDP’li olarak bizlere yönelttiği eleştiriler ve kendisinin özeleştiri durumu bizler açısından önemlidir" diyen Günay, "Bizim konudaki ilgili görüş alışverişimiz ve tartışmalarımız hala devam ediyor" diye konuştu.

HDP Sözcüsü Ebru Günay, yeniden yapılanma sürecine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın aktif politikayı bırakmasına yönelik sorulara cevap veren Günay şunları söyledi:

“Bu konu ve bu konu üzerinden yapıla spekülatif söylemlere Demirtaş’ın kendisi gerekli cevapları verdi. Elbette ki kendisi önceki dönem Eş Genel Başkanımız ve biz bu süreçte tartışmaları ve çalışmaları yürütürken de bütün parti kurullarımızla, yine siyaseten HDP içerisinde ve şu an tutuklu aktör arkadaşlarımızla bir tartışma süreci yürüttük. Bütün parti stratejisini ve seçim stratejisini de yürütürken de bu kurullarda tartışmalar yürüterek gerçekleştirdi. Kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle ilgili kurullarımızla değerlendirilmedi. Kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı.

“Bir HDP’li olarak bizlere yönelttiği eleştiriler ve kendisinin özeleştiri durumu bizler açısından önemlidir. Bizim konudaki ilgili görüş alışverişimiz ve tartışmalarımız hala devam ediyor. Bu konuda bir diyalog sıkıntımız yok. Bu konudaki her türlü eleştiri ve değerlendirme bizim açımızdan kıymetli. Kaldı ki ben toplantının başında da ifade ettim biz bir bütün olarak halkımızın bizden beklendiği şekilde bir tartışma bir eleştiri ve öz eleştiri sürecindeyiz. Ve en nihayetinde halkımızla birlikte neler yapacağımıza büyük kongre ve konferans sürecimizle birlikte devam edeceğiz."