Eğitim
28 Mayıs 2022 10:04 Son Güncelleme: 28 Mayıs 2022 10:18

Demirören, Türkiye'nin ilk medya lisesini açıyor!

Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 5 Haziran’daki LGS sınavının ardından ilk öğrencilerini kabul etmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk ve tek medya lisesinde öğrenciler medya sektörünün tanınmış profesyonel isimlerinden günümüzün ve geleceğin medyasını şekillendirecek eğitimi alacak.

Gazetecilik ve Radyo-Televizyon olmak üzere iki bölümle açılacak olan Demirören Medya Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencilere basılıdan dijital medyaya, televizyondan podcast’e, sosyal medyadan YouTube’a kadar kapsamlı bir müfredatla dünya standartlarında çağdaş bir eğitim verecek. Bu okulla, geleceğin medyası için sektöre yetkin elemanlar yetiştirilecek.

MEDYANIN İÇİNDEKİLER EĞİTİM VERECEK
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, mesleğinde en donanımlı gençleri yetiştirmek üzere, akademik eğitimi ilgili sektörlerle buluşturarak hayata geçirdiği Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri arasında yer alan okul, Demirören Medya’nın içinde eğitim verecek.

B sayede öğrenciler mesleklerini Hürriyet, Milliyet, CNN Türk, DHA, Kanal D, Posta, Fanatik ve D-Smart gibi Türkiye’nin en büyük medya kuruluşlarında, sektörün duayenlerinden öğrenebilecek. Ayrıca derslere katılmakla birlikte medya içeriğini yerinde, profesyonellerle birlikte üretecek ve henüz lise öğrencisiyken deneyim kazanabilme imkanı elde edecekler.

İNGİLİZCE EĞİTİM VERİLECEK
Öğrencilerini üst başarı diliminden kabul edecek olan Demirören Medya MTAL’da 15 kişilik sınıflarda, 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere 5 yıllık eğitim verilecek. Hazırlık sınıfında öğrenciler yabancı dil derslerini ana dili İngilizce olan öğretmenlerden alacak.

Hazırlık sınıfı sonrasında gazetecilik bölümünde; haber toplama, yazma ve editörlük, haber fotoğrafçılığı, dijital medya editörlüğü dersleri de verilecek. Radyo-Televizyon alanındaysa haber toplama ve hazırlamayla birlikte televizyon programcılığı, dijital medyada görsel medya üretimi, kameramanlık, animasyon gibi dersler yine sektörün önde gelen isimleri tarafından işlenecek.

MEDYAYA İSTİHDAM
Demirören Medya MTAL, başarılı öğrencilerine burs ve Demirören Medya içindeki Türkiye’nin en büyük medya markalarında istihdam olanağı sağlayacak. İlk sene toplam 30 Öğrenci kabul edecek okulda, dünya standardında eğitim vermek için çeşitli uluslararası denklik programlarıyla işbirliği yapılıyor. Avrupa Birliği akreditasyon programlarıyla yurtdışında sosyal ve mesleki yönleri geliştirici faaliyetler gerçekleştirilecek. İstanbul dışından okulu tercih edecek öğrencilere yurt imkânı sunulurken, okul öğrencilerinin Yemek ve servisleri Demirören Medya tarafından karşılanacak.