Gündem
24 Kas 2022 17:01 Son Güncelleme: 24 Kas 2022 17:03

‘Demir Yumruk’ davasında ara karar

Sanıkların demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilmişti.

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik "Demir Yumruk" operasyonu sonrasında, aralarında Erol Eşrefoğlu'nun (Evcil) da bulunduğu 17 kişi hakkında açılan ilk davada, sanık ve avukatlarının savunmaları tamamlandı. Mahkeme aralarında Evcil'in de 5 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar ve avukatları katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Abdullah Fırat Gedik, dünkü duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıkların sorgularının tamamlandığını belirterek, savunma yapmaları için sanık avukatlarına söz verdi.

Müvekkillerinin iddia edildiği gibi suç örgütü kurucusu ve üyesi olmadıklarını, kamuyu zarar uğratmadıklarını ancak şirketlerinin ödenmemiş vergi borçlarının olduğunu savunan avukatlar, tutuklu sanıkların tahliye edilmesini talebinde bulundu.

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, suç örgütü kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Evcil'in de aralarında bulunduğu 5 sanığın tutukluluk halinin devamını karar verdi.

Duruşmaya, 11 Ocak 2023'te devam edilecek.

46 SANIKLI İKİNCİ DAVANIN GÖRÜLMESİNE 18 KASIM'DA BAŞLANMIŞTI

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik 28 Haziran'da "Demir Yumruk" operasyonu düzenlenmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamede, sanıklar Erol Evcil, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel'in "suç örgütü kurmak"tan 4'er yıldan 8'er yıla, "zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık"tan 5'er yıldan 17 yıl 6'şar aya ve "zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak" suçundan ise 8'er aydan 5 yıl 3'er aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli'nin, "suç örgütüne üye olmak", "kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık" ve "zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak" suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9 aya, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sadık Fırat Ekşioğulları'nın, "suç örgütüne üye olmak"tan 2 yıldan 4'er yıla kadar hapsi talep ediliyor.

"Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım" suçundan sanıklar Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül ve Salih Evcil'in de 2 yıldan 4'er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Aynı soruşturma kapsamında açılan, Hüseyin Eryılmaz'ın da aralarında bulunduğu 46 sanıklı ikinci davanın görülmesine ise Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesince 18 Kasım'da başlanmıştı.