Politika
28 Oca 2024 10:54 Son Güncelleme: 28 Oca 2024 10:56

DEM Parti’de Başak Demirtaş’ın alternatifi hazır! Detaylar kulislerden sızdı…

Gazeteci Sedat Bozkurt, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmaması durumunda DEM Parti’nin alternatifinin hazır olduğunu iddia etti.

Türkiye 31 Mart 2024’te yerel seçimler için sandık başına gidecek.

Kritik seçimlerde en çok merak edilen kentlerin başında İstanbul geliyor.

AK Parti, mevcut İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun karşısına Murat Kurum’u çıkardı.

CHP’nin iş birliği teklifini reddederek yerel seçimlere ‘hür ve müstakil’ girme kararı alan İYİ Parti ise İstanbul’da Buğra Kavuncu’yu aday gösterdi.

CHP ile görüşmelerini sürdüren DEM Parti’nin İstanbul'da aday çıkarıp çıkarmayacağı merakla beklenirken Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın "Halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz" açıklaması kulisleri hareketlendirdi.

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, DEM Parti’nin İstanbul adayıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Bozkurt’un kulis haberine göre; DEM Parti, Başak Demirtaş’ın aday olmaması halinde Meral Danış Beştaş’ı aday gösterecek.

Köşesinde "(...) Başak Demirtaş'ın aday olması halinde DEM'in İstanbul'da oyunun hayli artacağını hesaplamak mümkün" ifadesine yer veren Bozkurt, şöyle devam etti:

"Yeşil Sol Parti son seçimlerde İstanbul'da yüzde 8 oy aldı. Kadın ve Kürt aday olması AKP tabanı da dahil diğer partilerden oy alma potansiyelini yükseltiyor Başak Demirtaş'ın. TİP'in son seçimlerdeki oy oranının da yüzde 4 olduğunu ve aday çıkarmama ihtimali bulunduğunu da buna ekleyelim. O seçmenin, CHP'den daha çok bugün DEM'in temsil ettiği partilere oy verme alışkanlığı daha fazla.

Başak Demirtaş'ın aday olmaması halinde DEM'in alternatifi de hazır; Meral Danış Beştaş. İstanbul seçimleri gerçekten çok ilginç bir hal almaya başladı."