Sağlık
22 Haz 2021 09:49 Son Güncelleme: 22 Haz 2021 10:00

Delta varyantıyla ilgili korkutan açıklama! ‘Kaçabilme özelliği var…’

Dünya Sağlık Örgütü'nün Koronavirüs'ün "baskın türü" olacağını beklediği delta varyantıyla ilgili korkutan açıklama geldi. TÜSAD Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu “Delta varyantı Alfa’ya kıyasla yüzde 60 oranında daha bulaşıcı” dedi.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı, İzmir Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, Dünya Sağlık Örgütü'nün Koronavirüs'ün "baskın türü" olacağını beklediği delta varyantıyla ilgili "Aşı etkinliğinin bu virüs için daha düşük olduğunu gösteren veriler geliyor. Bir araştırmaya göre Delta varyantı Alfa’ya kıyasla yüzde 60 oranında daha bulaşıcı" dedi.

‘DÜŞÜK OLDUĞUNU GÖSTEREN VERİLER GELİYOR’

Hürriyet yazarı Fulya Soybaş'a konuşan Doç. Dr. Kömürcüoğlu, Hindistan'da görülen delta varyantı için, "Başından beri Delta varyantı ‘çift mutasyonlu’ olarak adlandırılıyor. Yani 2 mutasyonlu virüs birleşiyor (California mutasyonu üzerine spike proteinin yapısını değiştirmesi ile) üçüncü, süper bulaşıcı yeni bir mutasyon oluşuyor. Bu yeni mutasyonun antikordan kaçabilme özelliği var. Hastalığı atlatanlar bu yeni virüs ile yeniden enfekte olabiliyor. Maalesef aynı durum aşılar için de geçerli. Aşı etkinliğinin bu virüs için daha düşük olduğunu gösteren veriler geliyor. Bir araştırmaya göre Delta varyantı Alfa’ya kıyasla yüzde 60 oranında daha bulaşıcı" açıklamasını yaptı.

MİDE, BAŞ VE BOĞAZ AĞRISI…

Kömürcüoğlu, delta varyantının belirtileri için ise, "Mide, baş ve boğaz ağrısı, bulantı, ishal, kusma, yüksek ateş, burun akıntısı ile kendini gösteriyor. Gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor. Koronavirüste görmeye alıştığımız tat ve koku almada kayıpların ise daha arkada kaldığı biliniyor" dedi.

Koronavirüs'e karşı geliştirilen aşıların delta varyantına karşı etkinliğine ilişkin de konuşan Kömürcüoğlu, "Maalesef Sinovac ile ilgili elimizde çok veri yok. Singapur’dan gelen bazı verilere göre aşı Delta virüse karşı 25’te 1 etkili gibi. Pfizer-BioNTech aşısı en etkili olanı gibi... İlk dozdan sonra hastaneye yatmaya karşı yüzde 94, iki dozdan sonra hastaneye yatmaya karşı yüzde 96 etkili olan aşının, Delta varyantına karşı ise bir dozdan sonra yüzde 36, iki dozdan sonra yüzde 88 etkili olduğu tespit edildi. AstraZeneca ise Delta varyantına karşı, bir dozdan sonra yüzde 30 ve iki dozdan sonra yüzde 67 etkili. Türkiye’de sağlık çalışanları biliyorsunuz ocak ayında Sinovac ile aşılandı, 3. doz zamanı geldi. O nedenle tüm varyantlara karşı daha etkili olduğu gözlemlenen BioNTech ile bir ‘pekiştirme’ dozunun daha uygun olacağı söylenebilir" ifadelerini kullandı.

Kömürcüoğlu, aşılamada bu hızla devam edilip yüzde 70 oranında bağışıklık sağlandığında 4. dalganın görülmeyebileceğini de sözlerine ekledi.

Yazının tamamı için tıklayın!