Gündem
03 Ara 2013 15:43 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:47

Defne'nin yarası ölümcül değilmiş!

Sunucu Defne Joy Foster'ın ölümüne ilişkin davada, otopsi raporunu hazırlayan Adli Tıp doktoru ifade verdi.

Sunucu Foster'ın, evinde hayatını kaybettiği gazeteci Ahmet Altan'ın  oğlu Halit Kerem Altan hakkında "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine  getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi" suçundan açılan davanın görülmesine  devam edildi
 
Sunucu Defne Joy Foster'ın, evinde hayatını kaybettiği  gazeteci Ahmet Altan'ın oğlu Halit Kerem Altan hakkında "yardım veya bildirim  yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi" suçundan açılan  davanın görülmesine devam edildi.
 
Anadolu 36. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Defne Joy Foster'ın  annesi Hatice Foster katıldı. Tutuksuz sanık Kerem Altan ise duruşmaya gelmedi.
 
ÖLÜMCÜL DEĞİL
 
Duruşmada tanık olarak dinlenilen Adli Tıp Kurumu doktoru Mehmet  Özbay, Foster'ın otopsi raporunu hazırladığını belirterek, "Vücutta yaptığım  incelemede, Foster'ın alnının sol kısmında bir sıyrık tespit ettim. Bu sıyrığın  ölüm anında ya da ölümden hemen sonra meydana gelmesi muhtemeldir. Ölümden çok  kısa bir süre önce de olmuş olması muhtemeldir. Ancak ölümle herhangi bir ilgisi  yoktur" diye konuştu.
 
 Hatice Foster'ın avukatı Ersan Taştekin'in görüntü itibariyle yaranın  vurma veya başka bir şekilde oluşup oluşmayacağı yönünde sorduğu soru üzerine  Özbay, alındaki yaranın künt travmatik bir yara olduğunu kaydederek, "Bir cismin  çarpmasıyla da oluşabilir düşme sonucu da oluşabilir. Her ikisi arasındaki farkı  tespit etmemiz, tıbben mümkün değildir" dedi.
 
Duruşmada söz alan Hatice Foster da kızının yarasını gördüğünü  anlatarak, yaranın derince olduğunu dile getirdi.
 
ALTAYLI TANIK OLSUN TALEBİ
 
Defne Joy Foster'ın eşi İlker Yasin Solmaz'ın avukatı Ayşegül Mermer  ise olaydan sonra gazeteci Fatih Altaylı'nın, Foster'ın ölümüne ilişkin bir yazı  yazdığını ve kendilerinin bunu mahkemeye delil olarak sunduğunu ifade etti.
 
Fatih Altaylı'nın tanık olarak dinlenilmesini mahkemenin takdirine  bıraktıklarını söyleyen Mermer, "Soruşturma aşamasında, soruşturmanın eksik  yapıldığını iddia etmiştik. Bu yazı da bu iddiamızı kanıtlamaktadır" dedi.
 
Kerem Altan'ın avukatı Veysel Ok da olayın medyatik bir konu olduğunu  ve bu nedenle olaydan sonra birçok kişinin bu konu ile ilgili yazı yazdığını  aktardı.
 
Yazı yazan kişilerin hepsinin dinlenilmesinin yargılamayı yanlış  yönlendireceği düşüncesinde olduklarını belirten Ok, "Bu dava kasten öldürme  davası değildir" ifadesini kullandı.
 
Hakim Mehtap Yılmaz, Adli Tıp Kurumu'na gönderilen dava dosyasının  beklenmesine ve Fatih Altaylı'nın tanık olarak dinlenilmesi talebinin Adli Tıp  Kurumu'ndan rapor geldikten sonra değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı  erteledi.
 
Duruşma bittikten sonra hakimden söz isteyen Hatice Foster, çok üzgün  olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Kerem Altan'ın alt komşusu, önce evden gürültüler, bağırış çağırışlar  geldiğini söyledi. Daha sonra da 'hayır, gürültü gelmiyordu' dedi. Herkesi  susturdular. Olay anında kızım bağırdığı için ağzını kapattı. Ölümüne sebep oldu.  Yüreğimden kan akıyor."
 
Hakim Yılmaz da bu şekilde konuşmaması gerektiği yönünde Foster'a  uyarıda bulundu.
 
OLAYIN GEÇMİŞİ
  
Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Kadıköy Caddebostan'daki Kerem  Altan'a ait evde 2 Şubat 2011'de hayatını kaybeden Defne Joy Foster'ın ölümüyle  ilgili Altan'ın herhangi bir kusuru olmadığı gerekçesiyle ''takipsizlik'' kararı  vermişti.
 
Foster ailesinin itirazı Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce de  reddedilince, ailenin avukatı Ayşegül Mermer, kanun yararına bozma yoluna  başvurmuş, dosyayı inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, soruşturmada hukuka  aykırı olarak takipsizlik kararı verildiğine hükmetmişti. Yargıtay 12. Ceza  Dairesi, Kerem Altan hakkında delillerin toplanması ve incelenmesine karar  vererek, takipsizlik kararını bozmuştu.
 
Dairenin kararında, soruşturmanın eksik yapıldığı ve evde bulunan  sigara izmaritlerinde DNA'ları tespit edilen biri kadın iki kişinin kimlikleri  ile Foster'ın iç çamaşırında bulunan ve Altan'a ait olmayan spermin kime ait  olduğunun tespit edilemediği aktarılarak, Foster'ın fenalaşmasına rağmen yaklaşık  iki saat geçtiği, ambulans çağırmak yerine dışarıya çıkarak yardım arandığı ve  ihmal sonucu Foster'ın öldüğü belirtilmişti.
 
Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin  kararı doğrultusunda, Altan hakkında TCK'nın 98/2. maddesi uyarınca ''yardım veya  bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi''  suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.