Medya
13 Nis 2017 09:35 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:37

Davutoğlu'nun danışmanı Etyen Mahçupyan referandum kararını açıkladı!

Karar gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, "Bir Ak Partili niye hayır der?" başlıklı bir yazı kaleme alarak, referandumdaki rengini belli etti.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Etyen Mahçupyan, referandumda “hayır” oyu vereceğini duyurdu.

Etyen Mahçupyan, Karar gazetesindeki bugünkü “Bir AK Parti’li niye ‘Hayır’ der?” başlıklı yazısında, “Siyasetin kimliklere ve o kimlikleri taşıyan siyasi partilere körü körüne bağlılık üzerinden şekillendiği ülkemizde, bu tutuma aykırı tavır alanlar genelde kuşkuyla karşılanırlar” ifadelerini kullandı.

“TÜM SEÇİMLERDE BU PARTİYE OY VERDİM”

AKP’lilerin “yüzde 10-15”inin “hayır” oyu vereceğini öne süren Etyen Mahçupyan şöyle devam etti:

“Türkiye’yi demokratikleşme yönünde geleceğe taşıyacak olan sosyolojik tabanın muhafazakar dindar kesim olduğunu 90’ların başından bu yana savunuyorum. (…) Bu mülahazalar sonucu partinin kuruluşu öncesinden başlayarak AK Parti hareketini destekledim ve geçmiş tüm seçimlerde bu partiye oy verdim. (…) Cumhuriyet’in kuruluşundan gelen vesayet sistemine ve Kemalist ideolojiye hep karşı oldum, yıllarca o bakışı ve toplumda yaratmış olduğu tahribatı eleştirdim. Başkanlık sistemine her zaman taraftar oldum. Kararların toplumsal meşruiyet zeminini garanti eden ve yürütmeyi denetlenebilir kılan bir başkanlığın ülke için en akılcı yönetim sistemi olduğu konusunda kuşkum yok.”

“REFERANDUMDA OYUM ‘HAYIR’ OLACAK”

Etyen Maçupyan “Ancak bu referandumda oyum ‘Hayır’ olacak… Çünkü” diyerek gerekçelerini şöyle sıraladı:

“1) Önerilen tasarı başkanlık sisteminin ruhuna tümüyle ters 2) Bu tasarı suistimal edilmeye açık bir tek adam düzeni getiriyor 3) Eski sistemin kötü olması bizim de kötü bir sistem getirmemizi meşru kılmıyor 4) Apaçık yanlışı doğru diye savunmak ahlaki değil ve nihayet 5) Bu yönetim modeli AK Parti’ye, muhafazakarlara ve Türkiye’ye orta vadede büyük zarar verecek…