Politika
24 Kas 2020 10:34 Son Güncelleme: 24 Kas 2020 12:59

Davutoğlu'ndan dikkat çeken açıklama: Berat Albayrak Erdoğan'a hakaret etti

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Berat Albayrak'ın Erdoğan'a hakaret ettiğini açıkladı...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Instagram'dan istifasını sunan Berat Albayrak'ı ekonomiyi bilmemekle suçlarken, Merkez Bankası'nın yeni kararları ile Türkiye'nin faiz cenneti haline geleceğini ve faiz lobisinin yüzünün güldüğünü savundu.

Davutoğlu, istifa için “Bu yöntem, Cumhurbaşkanlığı makamına hakarettir. Böylesine ağır hakareti hiçbir üst makam görmemiştir” dedi.

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Ahmet Davutoğlu’nun dikkat çeken açıklamaları şöyle:

– Bülent Arınç'ın açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz?

Berat Albayrak'ın istifasının etkisi olmuştur. Şu görüldü: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en son feda edilebileceğini düşündüğü kişi bile feda edildi.

– Bu ne ifade ediyor?

Bakın, Tayyip Bey diyor ki “Geleceğimiz Avrupa'dadır.” Dört yıl önce vize muafiyeti hakkını kazanmıştık. Gümrük Birliği revize edilecekti. 6 milyon Euro gelecekti. Tayyip Bey 6 milyar geldi mi, hep sordu da vize muafiyetini sormadı.

O günlerde beni Alman ajanlığıyla suçladılar. Kim vardı bunun arkasında? Başbakanı Alman ajanlığıyla suçlama gücünü kim, kimden alır? O gün (Erdoğan) en yakın arkadaşını, ona karşı kurulan komployu bilir ve teşvik ederken kim için yaptı bunu?

– Kim için yaptı?

Devletin ikinci adamı kim oldu? Binali Yıldırım varken, işini çözmek isteyenler kime giderdi? Berat Albayrak'a giderdi.

– Albayrak, ikinci adam mıydı?

AK Parti'nin de hükümetin de. Düşük profilli başbakan niye istendi? Yüksek profilli bir bakan olsun diye. Neden peki? Çünkü nepotizm. Akraba kayırmacılığı. 2-3 hafta öncesine kadar cumhurbaşkanı yardımcısının ne dediğini merak etmezdik. Ama Albayrak ne der, herkes merak ederdi. Çünkü o konuştuğunda, Cumhurbaşkanı'nın damadı konuşuyordu. Ben izin vermezdim.

DÖRT KATEGORİ VAR

– Neye izin vermediniz?

Bir bakanın, diğer bakanlardan üstün konum kazanmasına. Kendi bakanlığı dışında işe karışmasına. Başka idarelere talimat vermesine. Bir ay öncesinde kabinede dört kategori bakan vardı. Biri, bakanlar üstü bakan. Berat Albayrak.

İkinci kategori siyasi geçmişi olanlar. Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu, Süleyman Soylu. Güçleri, tabanları olmasından geliyor. Siyaseti biliyorlar. Sosyal ağları var.

Üçüncü kategori, şirketi ve mesleği olanlar. Milli Eğitim, Kültür ve Turizm, Sağlık ve Ticaret bakanları. Bunlar dönecekler işlerine. Akılları hep orada. Dördüncü kategori, bürokrasiden gelenler, tabanı ve gücü olmayanlar.

TÜRKİYE FAİZ CENNETİ OLACAK

– Maliye ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan ve Merkez Bankası (MB) Başkanı Naci Ağbal'ın atanmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Kapasitelerine ve dürüstlüklerine inanırım. Ama siyasi direnç kabiliyetlerinin yeterli olacağını düşünmüyorum. Çünkü Tayyip Bey, krizin kontrol altına alındığını düşünsün, “Faizi düşürün” diye konuşmaya başlayabilir. Tayyip Bey artık günlük yaşıyor. Manevi argümanları çok rahat kullanıp tüketebiliyor. Bir hafta önce haram olan faiz, bir hafta sonra 475 baz puan artıyor.

ALBAYRAK EKONOMİYİ BİLMEZ

– Albayrak ekonomiyi yönettiği için mi gitti? Yoksa Albayrak, cumhurbaşkanının damadı olduğu için mi ekonomi kötüye gitti?

Albayrak, ekonomi cahili olduğu için ekonomi kötü oldu. Albayrak ekonomi bilmez. Kurumları boşaltıp şahsına bağlı bakanlar, onun üstüne bakan atarsanız; hani bir organınızı kullanmazsanız önce zayıflar, sonra atıl olur ve fonksiyonunu kaybeder ya… İşte Türkiye'de kurumlar fonksiyonunu kaybetti. Bakanlar Cumhurbaşkanı'na kendisini beğendirmek ve azar işitmemek için iş yapar hale gelmişlerse sistem çöker.

– Albayrak, Cumhurbaşkanı'nın istediğini yapmadı mı?

Yaptı. Cumhurbaşkanı'nın arzusu şu: Mümkün olsa faizleri artırmamak. Kim faizleri artırma noktasına getirdi? Kendisi. Kolektif suç var.

– İstifa yöntemini nasıl buluyorsunuz?

Bu yöntem, Cumhurbaşkanlığı makamına hakarettir. Böylesine ağır hakareti hiçbir üst makam görmemiştir. Bakanım Instagram'da istifa etse anında görevden alırım. O 27 saat içinde ne oldu? Ne müzakere yürüdü perde arkasında?

VİCDANLARI RAHAT DEĞİL!

– Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İyi de senin sorumluluğunda, kimi kime şikayet ediyorsun. Faizi artıran, faize karşı çıkanı eleştiriyor. Vicdanı sızlayan Gül, adaletteki olumsuzlukların müsebbibi olan Gül'ü şikayet ediyor. Burada kişilik bölünmesi var. Zaten Türkiye'deki problem siyasi değil psikolojik. İktidardaki herkes çift kişilikli yaşıyor. Aynı gün üç maskeyle dolaşıyorlar. Muhtemelen kabinede herkes Cumhurbaşkanı'na “İşler mükemmel” diyor. Çıkınca “Problem var” diye konuşuyorlar. Bizle yalnız kalınca şikayet ediyorlar. Kamuoyu önünde yine her şey mükemmel… Bir günde dört psikolojiyi bir insan taşıyamaz. Vicdanları rahat değil. Savunamıyor, konuşamıyorlar.