Gündem
12 Eki 2015 12:22 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:56

Davutoğlu'ndan canlı bomba açıklaması: Bir isme çok yaklaştık

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara katliamına ilişkin olarak, "Bu saldırı Türkiye’yi Suriye yapmaz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV canlı yayınında gündeme dair soruları yanıtlıyor. Ankara'da 97 kişinin yaşamanı yitirdiği katliamın canlı bomba tarafından yapıldığının kesin olduğunu dile getiren Davutoğlu, "İki canlı bombanın, nasıl o meydana gelmiş, bombayı nasıl taşımış olabilecekleriyle ilgili bir tespite ulaşıldı. Bir isme çok yaklaşıldı. Yaklaşılan isim bir örgütü işaret ediyor. İstanbul ve Ankara'da da olaydan üç gün önce canlı bombalar yakalandı" diye konuştu. 

Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

LOKAL BİR OLAY DEĞİL
Bu, Türkiye’ye yönelik bir saldırıdır. Türkiye bütün bu ateş çemberi içinde istikrarını koruyan yükselen bir ülke imajını sürdürüyor.
Türkiye’nin yükselen itibarı bazıları için tehdit unsuru olarak görülmüş olabilir. Lokal bir olay değil. Ankara’da Başkent’te ve Türkiye’nin her yerinden gelen vatandaşların arasında oluyor.Türkiye’de seçime gölge düşürme çabasının da bir sonucu. Birkaç dakikada bütün ambulanslarımız, 56 ambulans alana girdi. Tam bir kriz yönetimine otomatik olarak geçti.Yaralılar seri olarak hastaneye kaldırıldı. Soruşturma devam ediyor. Değerlendirmelerimiz devam ediyor. Benzer olaylarda alınacak ek tedbirler ne olur onları konuşacağız.
11 Eylül’de ABD’de kimse böyle bir yöntem deneneceğini düşünmemişti. Bütün gelişmiş toplumlarda terör tehditleri var ve herkes teyakkuz halinde.Bu saldırı gelişmiş demokratik bir ülkeye yapılmış bir saldırıdır.

BU SALDIRI TÜRKİYE'Yİ SURİYE YAPMAZ
Bu saldırı Türkiye’yi Suriye yapmaz. Arap baharından çok önce biz canlı bombalarla tanıştık.Bazen rutin dışına çıkan eylemler oluyor.

DEAŞ'IN 'ÖLÜMSÜZLER' TİMİ
Bazı genel istihbaratlar var. DEAŞ’ın 'ölümsüzler' adını verdikleri timleri hazırladıklarına yönelik. PKK’nın bazı hazırlıkları yaptığına yönelik.
Türkiye seçim kampanyası yürütüyor. Hepimiz onlarca yerde miting yapıyoruz. Şu anda Türkiye’de kitlelerin yoğun olarak bir araya geldiği onlarca yüzlerce faaliyet var. Türkiye’nin riske açık faaliyet alanı var şu anda. Zaaf ve ihmal nerede varsa gerekli değerlendirmeler yapılır, adımlar atılır. İlk adım yaraları sarmaktı.

TEKNİK ARAMA HER YERDE YAPILMIŞ
Teknik arama her yerde yapılmış. Garın önünde de yapılmış, bomba yok. İnsani arama ise miting alanında yapılıyor.
O alan dışında kimsenin toplanmaması lazım. Sıhhiye var. Garın önünde de 7-8 bin kişi toplanmışsa orası açık yara gibi görünüyor.
Tek başına emniyetin alacağı bir şey değil bu. Organizatörlerle birlikte anlaşıp alınacak tedbirlerin beraber alınması lazım.
3 gündür hepimiz bir travma ve acı yaşıyoruz. Ben yaralıları da ziyaret ettim. Bir gün önce bize en ağır eleştirileri getirseler dahi onlar bizim canımız. Seçim yaklaşıyor bunu nasıl istismar edebilirim dediğimiz anda işte terör o zaman çıkar elde eder.

UYUYAN HÜCRELER KENDİLERİNİ SAKLAYABİLİYOR
20-23 Temmuz arası 3 günde DEAŞ, DHKP-C ve PKK’nın Türkiye’yi aynı anda hedef alması sebebiyle bu 3 örgütü engellemek amacıyla talimat verdik. O gece 768 kişi gözaltına alındı. Bir uyuyan hücre varsa şöyle davranamayız: Bunların hepsini toplayın bir yere atın ve kimse götürmesin. Hukuka uygun davranmak durumunda olmamız herkes için geçerli. Bu uyuyan hücreler kendilerini saklayabiliyor. IŞİD elemanıysa sakalını kesiyor, hayat tarzını değiştiriyor. Bu 3 örgütü de takip ediyoruz.Hepimiz onun acısıyla dünkü saldırıyı biliyoruz.

2-3 GÜN ÖNCE İSTANBUL'DA CANLI BOMBANIN YAKALANDIĞINI KİMSE BİLMİYOR
Ama 2-3 gün önce İstanbul’da canlı bombanın yakalandığını kimse bilmiyor. Birkaç gün öce bürokrasiye saldırı anlamında canlı bombanın gece yakalanarak durdurulduğunu kimse bilmiyor.

EYLEMİN CANLI BOMBA OLDUĞU KESİN
Bu eylemin canlı bomba olduğu kesin. DNA testleri yapılıyor. 2 canlı bombanın profilinin, yani nasıl meydana gelmiş olabileceklerine ilişkin bir tespite de ulaşıldı.Gelişmeler bir örgütü işaret ediyor. 48 saat içinde önemli verilere ulaşıldı.  Zaaf ve ihmal varsa gereken adımlar atılır.

BİR İSME ÇOK YAKLAŞILDI
Bir isme çok yaklaşıldı. O isim bir örgüte işaret ediyor. Bundan sonra rutin güvenlik tedbiri olmayacak. Burayı da miting alanı kabul edin. O zaman da organizatörler buna itiraz ediyorlar.

TÜRKİYE'DE İNTİHAR EYLEMİ YAPABİLECEK KİŞİLERİN BELLİ BİR LİSTESİ DAHİ VAR
Son derece başarılı bir terör operasyonu yürütülüyor Doğu ve Güneydoğu'da.
Aynı şekilde DEAŞ… 23 Temmuz'dan beri yürütülen yoğun çaba neticesinde en önemli kadrolar ya tutuklandı ya irtibatları koparıldı.
Rutin dışına çıktığınızda demokratik hukuk devletinde bunun da bir sınırı var.
Tutup sebepsiz yere birini tutamazsınız.
Türkiye’de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi dahi var. Takip ediyorsunuz ama bu eylemi gerçekleştirme noktasına kadar şey yaptığınızda başka bir protestoyla karşılaşıyorsunuz.
Ankara Garı’nda ve İstanbul’da başka bir yerde toplanıp büyük kalabalıklar şeklinde miting meydanına gelmeyi engellemek lazım.

BUNDAN BİR KAÇ GÜN ÖNCE ANKARA'DA BİRİ YAKALANDI
Evinde yakalananları söylüyorum. Bundan birkaç gün önce birisi Ankara’da yakalandı.
Biz onu başka bir eyleme müteallik olarak düşünüyorduk ama böyle bir eylem de yapabilirdi.

FAİLİ MEÇHUL KALAN OLAY YOK
Arka planına bakınca ya DEAŞ’tır… Ya PKK’dır… Her halükarda bunun odağına gidebilmek için bütün çaba gösteriliyor.
90’lı yıllardaki gibi faili meçhul kalan bir olay yok. 48 saat içinde önemli veriler elde edildi.

İPUCU DAHİ VERMEK DOĞRU DEĞİL
Şu anda ipucu dahi vermek doğru değil. Bazen bu örgütlerin elemanları bir başka amaçla kullanılabilir.
Bütün bu irtibatları sağlıklı okumak gerekiyor.

PKK’NIN EYLEMSİZLİK KARARININ OLDUĞU GÜN PATLAMANIN OLMASI TESADÜF MÜ?
Hangi örgüt tarafından yapılmış olursa olsun bu seçimlere darbe vurma niyeti olduğu aşikar.Böyle bir zamanlama örtüşmesi dikkate şayan. Hangi örgütün ne planı olursa olsun toplumsal refleksimizi sağlam tutmamız ve teröristlerin kimliklerini ortaya koyarak bu terör odaklarına gerekli mukabelede bulunmak önem taşır.

CEZALANDIRICI OPERASYON YAPILDI
Suruç ve Suruç’un arkasındaki Suriye ve IŞİD bağlantıları tespit edildiği için cezalandırıcı operasyon yapıldı. Suruç’ta vatandaşlarımızı katleden örgüte karşı en şiddetli operasyonun yapılması gerekiyordu. DEAŞ’ı biz daha DEAŞ adı bilinmezken biz 2013’te terörist ilan ettik.
2014’te sınıra yaklaşan DEAŞ konvoyuna çok ciddi bir operasyon yaptık. 100’e yakın kayıp olduğu uluslararası basında da haber yapıldı.
DEAŞ’a yönelik her faaliyetin de içinde olduk. Türkiye her türlü tedbiri alır ama diğer ülkelerden farklı olabilir.
Diplomatlarımızın alıkonulduğu dönemde daha dikkatli olmalıydık.

İSTİHBARAT ZAAFI VAR MI?
Soruşturma yürütülüyor. O konuda bir zaaf varsa gereğini yapacağız.Hangi istihbarat ile neleri engellediğimizi biz biliyoruz kamuoyu bilmiyor.Bir hafta içinde İstanbul ve Ankara’da engellenmemiş olsa farklı olaylar olabilirdi. Onlar engellendi.
Sanki Türkiye’de, çağdaş ülkelerdekinden daha zayıf bir istihbarat yapısı var demek doğru değildir.Çevremizdeki 6 ülkede iç savaş var.Türkiye bunun içinde şu istikrarı sağlamışsa 1 yıl içinde 4. kez seçime gidiyorsa suhuletle burada Türkiye’nin emniyetinin siyasi iradenin hakkını herkesin vermesi lazım. Çok kolay geriden bazı yorumlarda bulunmak. Çok kolay küçük bilgilerden büyük teoriler yaratmak.
Şu ateş çemberinde Türkiye gemisini yürütmeye çalışıyoruz.