Gündem
29 Tem 2022 15:28 Son Güncelleme: 29 Tem 2022 15:30

Dava sonuçlandı: Tarihi bina İBB’nin oldu

İBB’nin tapulu malıyken 2018 yılında yani AKP döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen Fatih'te Haliç kıyısındaki tarihi bina, mahkeme kararıyla yeniden İBB’nin oldu.

Vakıflar Kanununun 30'uncu maddesindeki, “Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur” hükmü gerekçe gösterilerek Tarih Vakfı'nın kullandığı Fatih Zindankapı Mahallesi'nde Haliç kıyısındaki tarihi bina, 2018 yılında İBB'den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilmişti.

AKP döneminde gerçekleştirilen devir işlemine yeni İBB yönetimi temmuz 2019'de dava açtı.

Tescil işleminin iptali için açılan davada mahkeme tarihi kayıtları inceledi, bilirkişi raporlarıyla değerlendirme yaptı.  İstanbul 8.Asliye Hukuk Mahkemesi geçtiğimiz günlerde kararını açıkladı.

MAHKEME TAPUYU İBB'YE VERDİ

Mahkeme tarihi binanın Vakıflar Genel Müdürlüğüne devrine gerekçe gösterilen Vakıflar Kanunun 30. Maddesinin yeterli olmadığını, bilgi ve belgelerle tarihi yapının adı geçen Haremeyn ve Mirdivanı Vakfına ait olup olmadığının ispatlanması gerektiğini hatırlattı.

Tapu kaydı, kroki, imar durumu, keşif ve bilirkişi raporları ışığında karar veren mahkeme, 5737 Sayılı Vakıflar Kanunun 30. Madde şartlarının oluşmadığına hükmetti.

Mahkeme, Harameyn ve Mirdivani Vakfının tapusunun iptaline, tarihi yapının davacı İstanbul Büyükşehir Belediyesine kayıt ve tesciline karar verdi.

İBB'den mahkeme kararı ile ilgili yapılan açıklamada “Benzer şekilde İBB'nin elinden alınarak Vakıflara devredilen Gezi Parkı ve Galata Kulesiyle ilgili davalar halen devam ediyor.

Mahkemenin bu kararı, aynı gerekçeyle İBB'nin elinden alınan Gezi Parkı ve Galata Kulesi için de emsal olabilir” denildi.