Gündem
29 Haz 2023 20:11 Son Güncelleme: 30 Haz 2023 08:58

Datça'da orman yangını! Yürekler ağza geldi

Muğla'nın Datça ilçesinde makilik alanda yangın çıktı. Yangının başlamasının hemen ardından çok sayıda ekip hem karadan hem de havadan müdahaleye başladı. Otluk alanda çıkan yangının yerleşim yerlerini tehdit etmesi yürekleri ağza getirirken iki bölge deniz trafiğine kapatıldı. Saatler süren çalışmanın ardından yangın kontrol altına alındı. Öte yandan yangının neden çıktığı da belirlendi. Müdahale sırasında pilotlarının Türk bayrağına gösterdikleri hassasiyet takdir topladı.

Muğla'nın Datça ilçesinde orman yangını çıktı. Yangın, saat 18.30 sıralarında Datça'nın Kargı mevkisindeki otluk alanda meydana geldi. Yerleşim bölgesine yakın alanda çıkan yangını gören vatandaşlar, durumu orman ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Yangına 50 arazöz ve 250 personel ile karadan, 6 helikopter ve 6 uçak ile de havadan müdahale başlatıldı. Yanan bölgeden yayılan duman ile gökyüzü gri renge bürünürken, alevler hızla yayıldı. Ekipler, alevleri yerleşim bölgesine sıçramadan kontrol altına aldı.

EKİPLER YOĞUN MESAİ HARCADI

Datça Mahallesi Kargı mevkisinde otluk ve makilik alanda yangın başladı. İhbar üzerine bölgeye, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı hava ve kara araçları ile çok sayıda yangın söndürme işçisi sevk edildi.

Yangına 6 uçak, 10 helikopter, 50 arazöz ve 250 personel ile müdahale edilirken, rüzgar ile birlikte şiddetini artıran alevler yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı.

Yangının söndürülme çalışmaları aralıksız devam ederken Orman Genel Müdürlüğünden sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımda, "Datça'da makilik alanda meydana gelen orman yangınına ormanın kahramanları müdahale ediyor. Ayağınıza taş değmesin” ifadeleri yer aldı.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Muğla'nın Datça ilçesinde yerleşim yerlerine yakın bölgedeki otluk alanda çıkan yangın, ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi sonucu yaklaşık 3 saat sonra kontrol altına salındı.

YANGININ SEBEBİ BELLİ OLDU

Datça’nın Kargı mevkiinde akşam saatlerinde çıkan orman yangının söndürülmesi için ekipler yoğun çaba sarf ederken, yangının enerji nakil hattından dolayı çıktığı öğrenildi. Rüzgarın da şiddetiyle etkisini arttıran ve yerleşim yerlerini tehdit eden yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 6 uçak, 10 helikopter, 50 arazöz ve 250 personel ile müdahale edildi. Alevlerin yerleşim yerlerine ulaşmadan kontrol altına alınması için ekipler yoğun çaba sarf ederken, yangın kontrol altına alındı. Yapılan ilk incelemelere göre yangının elektrik nakil hattından dolayı çıktığı tespit edilirken, yangında 25 hektarlık alan zarar gördü.

PİLOTLAR YAPTIKLARI SORTİLERLE TÜRK BAYRAĞININ ZARAR GÖRMESİNİ ENGELLEDİ

Muğla'nın Datça ilçesinde yerleşim yerlerine yakın bölgede çıkan ve yaklaşık üç saatte kontrol altına alınan otluk alandaki yangına havadan müdahale eden helikopter pilotlarının Türk bayrağına gösterdikleri hassasiyet takdir topladı. Otluk yangını rüzgarın etkisiyle yayılan alevler, bölgeye hakim tepede dev direkte asılı bulunan Türk bayrağının olduğu alana bir kaç metreye kadar yaklaştı. Yangını havadan müdahale eden helikopter pilotları, Türk bayrağının yangında zarar görmemesi içir büyük çaba sarf etti. Orman helikopteri pilotları, art arda yaptıkları sortilerle Türk bayrağı üzerine su boşalttı. Pilotların başarısı sonucu Türk bayrağı zarar görmezken, o anlar İnsansız Hava Aracı (İHA) tarafından görüntülendi.

ETİKETLER
#orman #yagın #datça