Medya
07 Eki 2019 12:25 Son Güncelleme: 07 Eki 2019 12:41

Cumhuriyet'in tepe isminden THY yönetimine çağrı: Yanlıştan dönün

Türk Hava Yolları'nda Cumhuriyet’le birlikte Sözcü, BirGün, Evrensel, Karar, Yeni Çağ gazeteleri de yolculara sunulmuyor.

Karar gazetesi yazarı Akif Beki geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı köşe yazısında uçak yolculuğunda yaşadığı bir anısını anlatarak THY uçaklarında Karar, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerinin yasak olduğunu ifade etmişti.

Beki, şikayet üzerine düzeltme beklediğini fakat bir ay geçmesine rağmen halen gazetelerin uçaklarda bulundurulmadığını kaydetmişti.

Beki'nin ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da bu yasağı köşesine taşıyarak THY yönetimine seslendi. 

Küçükkaya, "Adını Atatürk’ün koyduğu, kuruluş parasını verdiği Cumhuriyet’e yönelik böylesi bir ambargoyu kabul etmiyoruz" diyerek THY yönetimine yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu.

İşte Küçükkaya'nın bugünkü yazısından ilgili bölüm:

Tarih: 17 Haziran 2019... Yaklaşık 4 ay önce bu köşede “Kamu şirketleri iktidarın çiftliği ya da arka bahçesi mi?” başlığı altında yazımı şöyle bitirmişim:
“Türkiye’nin önemli markalarından Türk Hava Yolları (THY), 6 Eylül 2018 günü Cumhuriyet gazetesi alımını durdurdu. Bu tarihle ilgili soru işaretlerimiz bir başka yazının konusu olabilir. Biz gerekçeyi bilmiyoruz... Eğer gerekçe ‘iktidarı eleştirmek’ ise bu açıklanmalıdır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti var oldukça, adını Atatürk’ün koyduğu Cumhuriyet gazetesi dimdik ayakta duracaktır. Ve okuru için, büyük bir sorumluluk taşıdığı Türk halkı için, ülkeyi yöneten iktidarları eleştirmeyi sürdürecektir...”
THY’nin Cumhuriyet gazetesi alımını durdurma kararının üzerinden bir yılı aşkın süre geçti. Cumhuriyet’le birlikte Sözcü, BirGün, Evrensel, Karar, Yeni Çağ gazeteleri de THY tarafından yolculara sunulmuyor.
Biz, “Artık Cumhuriyet’i almayacaksınız” emrinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan tarafından bizzat, Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı THY Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı’ya verildiğini biliyoruz. Adını Atatürk’ün koyduğu, kuruluş parasını verdiği Cumhuriyet’e yönelik böylesi bir ambargoyu kabul etmiyoruz. THY’nin yüzde 50.88’i halka açık, yüzde 49.12’si Varlık Fonu’nda bulunuyor. Halkın haber alma ve bilgilenme hakkına saygı gösterilmesini istiyoruz. THY’nin diğer gazete okurlarına tanıdığı hakkı Cumhuriyet okurlarına tanımamasını adil bulmuyoruz. THY yönetimini bu büyük ayrımcılıktan, yanlıştan dönmeye davet ediyoruz. Bu çağrımıza kulak verilmezse THY yönetimine karşı tüm yasal haklarımızı kullanmaya, dava açmaya hazırlanıyoruz.