Medya
24 Eki 2015 10:03 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:07

Cumhuriyet yazarından tekzibe tekzipli cevap!

Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu'nun bugünkü köşesinde tekzibe tepki var!

Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı tarafından gönderilen tekzip metnini yayınladı ve "Bana karşı yayımlanan bu kin ve nefret tekzip metninin arka planındaki kirli düşünceleri ve hesapları kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

'Tekzibi tekzip' eden Özgür Mumcu, bugünkü köşesine şunları yazdı:

Tekzibe tekzip


Cumhuriyet gazetesinde mecburen yayımlanan hakaret niteliğindeki bu tekzip tamamen beni itibarsızlaştırmak için tasarlanmış bir projenin ürünüdür. Gazetede yer alan bu satırlar bir durum ya da olay anlatımından çok, beni zan altında bırakmak maksadıyla kaleme alınmıştır. Nitekim haber değeri taşımayan bahse konu tekzip ne gerçek bilgileri yansıtmakta ne eleştiri niteliğindedir. Bu şekliyle yayımlanan tekzipte kamunun yararı bulunmamaktadır. O halde bu yazıya konu olan tekzip siyasi ahlak çerçevesinde değerlendirilemez. Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tekzibi yayımlatma gerekçesi hukuk çerçevesinde hakkını korumak değil, kamuoyunu bana karşı provoke etmektir. Nitekim Recep Tayyip Erdoğan’ın ve avukatının hakkımda daha önce müşteki oldukları dava göz önüne alındığında kamuoyunu aydınlatmak amacından uzaklaşarak kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle yönlendirmeye çalıştıkları görülmektedir.
Bu tekziple toplumun kin ve nefret duygularına maruz bırakılmak istenmekteyim.
Bana karşı yayımlanan bu kin ve nefret tekzip metninin arka planındaki kirli düşünceleri ve hesapları kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

CEVAP VE DÜZELTME METNİ

CUMHURİYET GAZATESİ’NİN TC CUMHURBAŞKANI Sn. RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I HEDEF ALAN GERÇEK DIŞI HABERİNE CEVABIMIZDIR


Cumhuriyet Gazetesi’nin, 07/05/2015 tarihli nüshasında 3. sayfada yayınlanan Özgür Mumcu tarafından kaleme alınan hakaret ve iftira niteliğindeki yazı ile Müvekkilim TC Cumhurbaşkanı Sn. RECEP TAYYİP ERDOĞAN’a ağır ithamlarda bulunulmuş, gazetecilik ilkeleri, hukuk fütursuzca çiğnenmiştir.
Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan hakaret niteliğindeki yazı tamamen Müvekkilimi kamuoyunda itibarsızlaştırmak için tasarlanmış bir projenin ürünüdür. Gazetede yer alan bu satırlar bir durum ya da olay anlatımından çok, Müvekkilimi zan altında bırakmak maksadıyla kaleme alınmıştır. Nitekim haber değeri taşımayan bahse konu yazı ne de gerçek bilgileri yansıtmakta ne eleştiri niteliğindedir. Bu şekliyle yayınlanan yazıda kamunun yararı bulunmamaktadır. O halde tekzibe konu yazı basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemez. Cumhuriyet Gazetesinin bu yazıyı yayınlama gerekçesi basın özgürlüğü çerçevesinde haber vermek değil komu oyunu Müvekkilime karşı provoke etmektir. Nitekim Gazetenin ve eser sahibinin Müvekkili hedef alan önceki yazıları da dikkate alındığında kamuoyunu aydınlat, amacından uzaklaşarak kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle yönlendirmeye çalıştığı görülmektedir.
Özellikle Müvekkilime karşı yürütülen kirli savaşta her yolu meşru sayan, yalan ve iftirada birbiri ile yarışan sözde gazetelerin bu iddiaları, yürüttükleri psikolojik savaşın bir parçasıdır.
Müvekkilimi yıpratmaya yönelik mezkûr asılsız, haksız ve gerçek dışı itham ve iddialar tamamen kasıtlı ve su-i maksatlıdır. Bu paylaşımlarla Müvekkilim toplumun kin ve nefret duygularına maruz bırakılmak istenmektedir.
Hukuk, basın ahlakı ve vicdanın olmadığı bu iftiranın hedefi herkesçe malumdur. Müvekkillerime karşı yayınlanan bu kin ve nefret yazısının arka planındaki kirli düşünceleri ve hesapları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
Netice olarak bu gerçek dışı bilgilerin gazeteniz vasıtasıyla kamuoyuna duyurulması hukuka aykırıdır. Bu yazı 5187 sayılı Basın Kanunu, basın meslek ve ilkelerine aykırıdır. Adalet ve tarafsızlığa saygılı olma, kişi ya da kuruluşları aşağılayıcı yalan haber yapma veya iftira niteliği taşıyan yayın yapmama, özel amaçlara hizmet eden ve haksız rekabete yol açan yayın yasağı ilkelerine uygun değildir. Söz konusu hakaret içeren bu yazı ile ilgili tüm yasal haklarımızı hızlı, eksiksiz ve etkin bir şekilde kullanacağımızı da dikkatlerinize sunarız. Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

TC CUMHURBAŞKANI SN. RECEP TAYYİP ERDOĞAN VEKİLİ AV. AHMET ÖZEL