Medya Günlüğü
25 Şub 2019 13:24 Son Güncelleme: 25 Şub 2019 13:30

Cumhuriyet yazarı ifşa etti! Soros'un Türkiye'deki fedaisi kim?

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, Soros'u Türkiye'ye taşıyan ismin Açık Toplum Vakfı eski Başkanı Can Paker olduğunu yazdı.

Cumhuriyet yazarı ifşa etti! Soros'un Türkiye'deki fedaisi kim?

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, TESEV’de (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) ve Açık Toplum Vakfı’nda başkanlık yapan Can Paker hakkındaki “Geriye Bakmak Yok” isimli kitaptan alıntılarla bir yazı kaleme aldı; Paker hakkında "Soros'un fedaisi" tanımını yaptı. Terkoğlu, Paker'in cezaevine girdikten 16 ay sonra iddianamesi hazırlanan Osman Kavala'dan daha çok Soros'a yakın olduğunu söyledi. "Anılarında anlattığına göre Paker, Soros’la daha bir içli dışlı" diye yazan Terkoğlu, "Soros, Türkiye’ye geldiğinde Paker’in evinde ağırlanıyor. Paker, Soros’un doğum gününde, dünyanın öbür ucundan kalkıp giden özel davetlilerden oluyor. Hatta kitaptan aktararak şunu söyleyeyim, Paker Soros’u Türkiye’ye taşıyan adam. Paker’in, Türkiye’de Soros’un fedailiğini yaptığını söyleyebilirim" dedi.

482 gündür cezaevinde olan, iddianamesi 16 ay sonra hazırlanan Osman Kavala, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından "Türkiye'nin Soros'u" sözleriyle tanımlanıyor. Hükümete yakın medya kuruluşları da Gezi Parkı soruşturmasında Osman Kavala dahil 16 kişiye müebbet hapis talebini “Sorosçulara Ağır Müebbet” başlıklı haberle duyurmuştu.

Paker'in 15 Temmuz darbe girişimi davalarında 1 numaralı sanık olan Fethullah Gülen'den hediyeler de aldığı, bu hediyelerin “Üzerinde Fethullah Gülen yazan TISSOT marka bir saat, 40 kokudan kendi yaptığı bir koku, bir de namaz takkesi” olduğu “Geriye Bakmak Yok” isimli 617 sayfalık kitapta yazıyor.

Hürriyet muhabiri İsmail Saymaz, Terkoğlu'nun yazısının Twitter'dan paylaşarak, "Barış Terkoğlu, "Soros'un fedaisini" yazmış. Bu kişi kim mi? Mehmet Barlas'ın kayınçosu, Canan Barlas'ın biraderi, Cemil'in dayısı..." diye yazdı. Terkoğlu "Soros’un fedaisi" başlığıyla (25 Şubat 2019) yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Bazı soruların yanıtını belki de hiç bilemeyeceğiz. Yine de sormayalım mı?

Bu yazıyı hazırlarken hükümete yakın medya “Sorosçulara Ağır Müebbet” başlıklı haberini veriyordu. Osman Kavala ve 15 sanık hakkında müebbet hapis istendiği anlatılıyordu.

657 sayfalık iddianameye henüz ulaşamadım. Ama masamın üstünde bekleyen “Geriye Bakmak Yok” isimli 617 sayfalık kitabı okumaya başladım. Can Paker’in anlattığı Fatih Vural’ın yazdığı biyografi pek bir ilginç görünüyordu.

Özgeçmişe bakarsanız Fatih Vural, gazeteciliği FETÖ’nün Zaman gazetesinde öğrenmiş. 2001-2012 arası bu gazetede çalıştıktan sonra Türkiye gazetesinin özel haber servisine transfer olmuş (Sahi FETÖ’den yetişenler neden hep “bazı gazeteler”de “bazı görevler”e gider). Nedense internetteki arşivi uçup gitmiş. Kitaptaki bolca “Hocaefendi” geçen satırları, FETÖ kumpaslarının ballandırılarak anlatıldığı ifadeleri okumasam Fatih Vural’ın düşünce dünyasını öğrenemeyecektim. Bugün kendisi nerede bilemiyorum!

Tabii asıl konu Can Paker.

Tanımayanlar için söyleyeyim, Soros’un fonladığı Açık Toplum Vakfı’nın yakın döneme kadar yönetim kurulu başkanıydı. TSK ile verdiği kavgadan hatırladığımız ve yine Soros destekli olan TESEV’in başındaki kişi de oydu.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız