Polemik & Kulis
04 Eyl 2019 00:03 Son Güncelleme: 04 Eyl 2019 00:18

Cumhuriyet Gazetesi'nde tenkisat depremi! Kimlerle yollar ayrıldı?

Cumhuriyet gazetesi, küçülmeyi gerekçe göstererek 15 gazetecinin işine son verdi.

Google Haberlere Abone ol

Cumhuriyet gazetesi Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, Cumhuriyet.com.tr. Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Muharremoğlu, doğum izni devam eden muhabir Ceren Çıplak Drillat ve Ankara bürosundan Şeyma Paşayiğit’in de aralarında bulunduğu 15 kişinin gazetedeki görevlerine son verildi.

Mahmut Oral'a işten çıkarma haberi Personel Servisi'nden açılan telefonla bildirildi. Oral'a iletilen yazıda ise işten çıkarma gerekçesi için "İşin ve işletmenin gereklerinden kaynaklanan nedenler" ifadesi kullanıldı.

Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilcisi olan Oral, işten çıkarıldığını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Oral, 22 yıldır Cumhuriyet gazetesinde çalışıyordu. Oral'ın paylaştığı belgeye göre işten çıkarma gerekçesi olarak "İşin ve işletmenin gereklerinden kaynaklanan nedenler..." ifadesi kullanıldı.

 

"DOĞUM İZNİ SÜRECİM DEVAM EDERKEN"

Ceren Çıplak ise işten çıkarıldığını, “Cumhuriyet gazetesi yönetimi doğum izni sürecim devam ederken, herhangi bir gerekçe göstermeden işime son verdiklerini yazılı olarak bildirdi. Hukuki olarak hakkımı arayacağımı bildiririm” diye duyurdu.