Polemik & Kulis
17 Şub 2020 17:04 Son Güncelleme: 17 Şub 2020 17:15

Cumhuriyet Gazetesi'nde dikkat çeken değişim! Kimler, hangi göreve getirildi?

Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, bugünkü yazısında gazetenin ekinde ve yönetim katında yaşanan görev değişiklikleri duyurdu.

Geçen yıl Hürriyet’ten ayrılan Jale Özgentürk ve Erdal Sağlam‘ın Cumhuriyet’in yazar kadrosuna katıldığını dün akşam Twitter sayfasından duyuran Aykut Küçükkaya, bugünkü yazısında da detayları anlattı.

Küçükkaya’nın verdiği bilgilere göre; Jale Özgentürk Cumhuriyet Gazetesi’nin Ekonomi Servisi şefliğini üstlenecek. Erdal Sağlam ise; analiz yazılarıyla okuyucu ile buluşacak. Sağlam ilk yazısını Mart ayının başında yazacak.

Aykut Küçükkaya, yazısının devamında Cumhuriyet’te yaşanan diğer önemli görev değişikliklerini de anlatmaya devam etti.

Gazetenin Yazıişleri Müdürlüğü görevini yürüten Serkan Ozan da yeni görevlendirme ile bugünden itibaren Cumhuriyet'in yayın koordinatörlüğünü üstlenecek. Serkan Ozan’dan boşalan Yazıişleri Müdürlüğü görevine ise gazetede kısa bir süre önce çalışmaya başlayan ve röportajlarıyla ses getiren İpek Özbey getirildi. Özbey, yazıişlerindeki göreviyle birlikte her Pazartesi günü yayınlanacak röportajlarını yapmaya da devam edecek.

Aykut Küçükkaya’nın bugün Cumhuriyet’te yaşanan gelişmeleri açıkladığı yazısı şu şekilde:

İki hafta önce bu köşede “Hep daha iyisi için…” başlıklı yazıma şu sözlerle son vermişim: “Şubat ve mart ayında hem gözbebeğimiz gazetemizde hem de dijital dünyadaki sesimiz www.cumhuriyet.com.tr’de sürpriz atılımlarımıza hazır olun diyerek keyifli okumalar.”

“Cumhuriyet’ten Okurlara” köşesinde dönem dönem Cumhuriyet’in editoryal mutfağındaki yenilikleri gazetenin gerçek sahibi okurlarımıza duyuruyorum. Yeni yılla birlikte hedeflerimizi büyüttük. Hem gazetemizde hem internet sitemizde birbiri ardına önemli adımlar atıyoruz…

İki dev isim Cumhuriyet’te…

Türk basınının ekonomi alanındaki iki dev ismi Cumhuriyet ailesine katılıyor. Ekonomi sayfalarımızı haberleriyle, kulis yazılarıyla hepimizin dikkatle okuduğu, takip ettiği Jale Özgentürk’e teslim ediyoruz. Özgentürk, gazetemizin Ekonomi Servisi şefliğini üstlenecek.

Ekonomi dünyasının usta kalemi Erdal Sağlam da ekonomi sayfalarımızda okurlarımızla buluşacak. Öngörü içeren analizleriyle, yorumlarıyla Erdal Sağlam, mart ayı başında ilk köşe yazısıyla Cumhuriyet okurlarına “merhaba” diyecek…

Yazıişleri mutfağından…

Yaklaşık bir buçuk yıldır yazıişleri müdürlüğü görevini yürüten arkadaşımız Serkan Ozan, bugünden itibaren gazetemizin yayın koordinatörlüğünü üstlenecek. Kısa bir süre önce Cumhuriyet ailesine katılan ve röportajlarıyla ses getiren İpek Özbey artık gazetemizin yazıişleri müdürü. İpek Özbey, gazetenin mutfağındaki göreviyle birlikte hem pazartesi günleri gündem yaratan söyleşilerini hem de haberlerini yapmayı sürdürecek.

Gazetemizle birlikte çok sayıda yeni eki okurlarımızla buluşturuyoruz. Çarşamba günleri Marmara bölge ekimizi, cuma günleri Ege ve Anadolu bölge eklerimizi gazetemizle birlikte ücretsiz veriyoruz. Perşembe günlerinin vazgeçilmezi Kitap Dergi, pazar günlerini iple çektiren Pazar Dergi’nin yanı sıra ayda bir yayımlamaya başladığımız Le Monde diplomatique okurlarımızın büyük beğenisini topluyor. Ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde çıkarmayı planladığımız yeni ekler var. Hakan Akarsu bugünden itibaren ek yayınlardan sorumlu yazıişleri müdürlüğünü üstleniyor. Pazar Dergi’de ve gazetemizin iç sayfalarında görsel dokunuşlarıyla dikkat çeken tecrübeli arkadaşımız Münevver Oskay da gazetemizin görsel yönetmenliğini yapacak. Spor sayfalarımız ise Cumhuriyet’in yetiştirdiği genç isimlerden Sami Gürel’e teslim. Gürel ve ekip arkadaşları okurlarımızı, 11 yıl önce yitirdiğimiz spor basınının efsane ismi Abdülkadir Yücelman ağabeyimizin çizgisinde sporun her dalıyla buluşturacak…

Cumhuriyet ailesine yeni katılan Jale Özgentürk ve Erdal Sağlam’a “hoş geldin” diyor, arkadaşlarımıza yeni görevlerinde içten başarılar diliyorum. Muhabirlerinin özel haberleriyle, yazarlarının yorum-analizleriyle Türkiye’nin gündemini belirleyen, başyazılarıyla, Olayların Ardındaki Gerçek sütunuyla laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti için her kesime uyarı görevini yapan Cumhuriyet “hep daha iyisi için” atılımlarına devam edecek.

DİJİTAL DÜNYANIN DA REFERANSI OLMAK!

Türkiye’nin referans gazetesi Cumhuriyet’in dijital dünyadaki sesi  www.cumhuriyet.com.tr’nin bu alanda Türkiye’nin referans sitesi, en iyisi olması için adımlarımızı atıyoruz. Gazetemizde haberleriyle, yazılarıyla yakından takip ettiğiniz bazı arkadaşlarımız gazetecilik enerjilerinin büyük bölümünü artık internet sitemiz ve Cumhuriyet YouTube TV için harcayacak. Dış Haberler editörlüğünde Mustafa Kemal Erdemol’un, Ekonomi editörlüğünde Şehriban Kıraç’ın, Spor editörlüğünde Arif Kızılyalın’ın, Kültür-Sanat editörlüğünde Emrah Kolukısa’nın, Çeviri editörlüğünde M. Birol Güger’in haber portalımıza büyük güç katacağını düşünüyorum. Arkadaşlarımız röportajları, haberleri, yazılarıyla gazetemiz ve ek yayınlarımıza olan katkılarını sürdürecek..