Cumhurbaşkanlığı'ndan civciv ve arkadaşlarına geçit yok!

Önce Gülşen sonra Sezen Aksu sonra Maske Kimsin Sen. İktidarın gündem değiştirme çabaları giderek acıklı bir hal almaya başladı. Arabasına benzin alamayan, kiradan çok doğalgaz faturası ödeyen yurttaş ve esnaf bu numaralara kanmıyor benden söylemesi.

Cinnet kuşağını yazı konusu etmekten sıkıldım ama onlar malzeme vermekten sıkılmıyor. Son skandal Atv’de yayınlanan Esra Erol’da programında yaşandı. Programda, yüzünün görünmesini istemeyen 18 yaşında bir genç kızı canlı yayında azarlayan ve ifşa eden Esra Erol, sosyal medyada tepki topladı.

Söz konusu olayın cereyan ettiği programı baştan sona izledim. Bir yayıncının ihtirasının kurbanı olarak genç bir kızı yayına çıkarmak için dakikalar boyunca manipüle edişini, bunu başaramayınca da ahlakçı ve üstten bir bakışla onu aşağılayışını ve arenada aslanlara atılan köleler gibi seyircilere parçalattırışını izledim.

Dehşete kapılmamak mümkün değil. Bu programları yapanlar, kime güveniyorsunuz diyeceğim ama çıktığınız kanaldan, verdiğiniz cemiyet davetlerinden belli kime güvendiğiniz!

Özel televizyonculuğun ayarları öyle bir kaçtı ki otorite el atmadan düzelmez. “Yetiş Süpermen” dediğimiz şu günlerde Cumhurbaşkanlığından bir hamle geldi.

Geçtiğimiz perşembe günü, Resmi Gazete'de "Basın ve Yayım Faaliyetleri" ile ilgili bir genelge yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelgede "milli ve manevi değerleri, aile ve toplum yapısını sarsmaya yönelik faaliyetlere karşı yasal müeyyidelerin gereği yapılacak" denildi. Genelgede, aile, çocuk ve gençlerin yanlış medya içeriklerinden korunmalarının ciddi bir konu haline geldiğine vurgu yapıldı.

“Yaşasın, artık gündüz kuşağının vampirleri garibanların kanını ememeyecek” diye sevindiniz mi? Sevinmeyin çünkü bu genelge başka bir tarafa atılmış ok!

Genelgede şöyle yazıyor; "Toplumumuzun temel değerlerine aykırı unsurlar taşıdığı gözlenen ve son günlerde özellikle yabancı içeriklerin uyarlaması şeklinde ekranlara gelen televizyon programlarının toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini bertaraf edecek adımlar ivedilikle atılacak."

“Yabancı içerik uyarlaması” deyince aklınıza ne geliyor? Bilmem kaç sezondur devam eden Survivor mı? Hayır, elbette! Kastedilen program, RTÜK’ün inceleme başlattığı, Fox TV’de yayımlanan Maske Kimsin Sen!

Devam edelim; “Birtakım semboller kullanılmak suretiyle verilmeye çalışılan mesajlarla çocuk ve gençlerin zihin dünyalarını hedef alan yapımlardan onları koruyacak, aile ve çocuk dostu yapımlar teşvik edilecek.”

Sembolden kasıt, Survivor’daki dokunulmazlık sembolü değil herhalde. Elbette Maske Kimsin Sen’deki kostümler ve maskeler. En çok geyik kostümüne takılıyorlar çünkü komplo teorisiyle beslenen akıllarda bu kostüm “Dünyayı yöneten 5 aileden biri” olan Rothschild Ailesi’nin 50 yıl önce verdiği bir maskeli baloda kullanılmış. Şeytan bu kostümle dünyada yürüyor ve hükmediyor. Evet, biliyorum ucuz bir korku filmi senaryosu gibi ama buna inanan da çok!

Bir de tam olarak ne olduğunu bilmediğim bir “milli ve manevi değerlerimiz” meselesi var ama anlıyorum ki, Maske Kimsin Sen 2 hafta daha yayınlanırsa Türk toplumu ahlaken çökecek! Birilerinin bizi, Geyikten, Aslandan, Kuzgundan ve Civcivden koruması gerekiyor. Maske Kimsin Sen’i yapanlar da kaşınıyor bu arada, cumartesi gecesi sahneye çıkan Geyik tuttu Sezen Aksu şarkısı söyledi. Günahı birken bin oldu!

Bakın, bu civciv ve arkadaşlarını ekrandan sürebilirsek mutlu ve huzurlu bir toplum olacağımıza inanç tam. Cinnet kuşağına dokunmaya gerek yok. Evli adamın biri 18 yaşındaki kızı ayartıp evinin çatısında saklasın, sonra hep birlikte televizyona çıksınlar, programcı kızı da sürükleyerek ekrana çıkarmaya çalışsın. Her gün bir türlü rezillik yaşansın ama boşverin, bunlar önemli değil.

O civciv var ya o civciv!

Önce Gülşen sonra Sezen Aksu sonra Maske Kimsin Sen. İktidarın gündem değiştirme çabaları giderek acıklı bir hal almaya başladı. Arabasına benzin alamayan, kiradan çok doğalgaz faturası ödeyen yurttaş ve esnaf bu numaralara kanmıyor benden söylemesi.

Devletin en üst kademesinin, reyting listesinde ilk 10’a bile giremeyen neşeli bir müzik yarışmasına bu kadar takılmış olması gerçekten ilginç ama çıkan genelge Maske Kimsin Sen’in finalsiz biteceğini gösteriyor. Yani, hangi maskenin arkasında kim var öğrenemeyebiliriz.

Böylesi daha iyi çünkü O kostümleri taşıyan insanlar ileride hedef gösterilebilir. Kim oldukları bilinmese de olur hatta iyi olur. Üzülmeyin, gün geliyor herkesin maskesi düşüyor.

MURAT TOLGA ŞEN

twitter.com/murattolga