Gündem
29 Nis 2022 07:09 Son Güncelleme: 29 Nis 2022 07:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suudi Arabistan’da dikkat çeken mesajlar! ‘Yeni bir dönem…’

Suudi Arabistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından Al-Salam Sarayı’nda resmî törenle karşılandı. Öte yandan Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin açıklamada da bulundu.

Suudi Arabistan ziyaretini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Suudi Arabistan'ın Cidde kentine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Cidde Kral Abdülaziz Havalimanı'nda Mekke Emiri Prens Halid el-Faysal, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Metin Eker ile diğer yetkililer karşıladı.

 

RESMÎ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud tarafından resmi törenle karşılandı.

 

Al-Salam Sarayı'ndaki törende, iki ülkenin milli marşları çalındı.

 

Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman heyetlerini birbirine takdim etti.

 

Erdoğan ve Selman, basına kapalı gerçekleştirilen baş başa görüşmenin ardından akşam yemeğinde bir araya geldi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SUUDİ ARABİSTAN VELİAHT PRENSİ SELMAN İLE GÖRÜŞTÜ

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'un davetlisi olarak Suudi Arabistan'a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bir araya geldi.

 

Al-Salam Sarayı'ndaki görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

 

Görüşmede, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da hazır bulundu.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN PAYLAŞIM

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından görüşmeye ilişkin bir paylaşım yaptı. Erdoğan paylaşımında; "Hâdimü’l Haremeyn’in daveti üzerine Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Tarihî, kültürel, beşerî bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askerî, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz." ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan, paylaşımında "Suudi Arabistan’la sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans gibi alanlarda iş birliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyoruz. Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri başlıklarında ciddi potansiyelimizin olduğunu görüyoruz." ifadelerine de yer verdi.

 

TERÖRE KARŞI İŞ BİRLİĞİ MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir sonraki paylaşımında ise "Körfez Bölgesi’ndeki kardeşlerimizin istikrarına ve güvenliğine kendi istikrar ve güvenliğimiz kadar önem verdiğimizi her vesileyle ifade ediyoruz. Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzun ve bölgemizdeki ülkelerle teröre karşı iş birliğine verdiğimiz önemin altını çiziyoruz." dedi.

 

"SUUDİ ARABİSTAN'LA YENİ BİR DÖNEM"

Sosyal medyadan yaptığı açıklamalarında önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlişkilerimizi her alanda geçmiştekinin de ötesine taşıyacağımıza inanıyorum. Rabbimizin rahmet, mağfiret ve şefkatinin gönülleri kuşattığı mübarek Ramazan ayındaki bu seyahatimiz, dost ve kardeş Suudi Arabistan’la yeni bir dönemin kapılarını aralayacaktır." şeklinde konuştu.