Politika
24 Eyl 2021 14:20 Son Güncelleme: 24 Eyl 2021 14:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye tepki! "Terör örgütlerine destek veriyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD'de bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak burada olmamalı. Maalesef ABD şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor. Mücadeleyi bırakın onlara yüklü miktarda silah, araç gereç destekleri veriyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerine dair “İki NATO ülkesi olarak (ABD ile) çok daha farklı noktada olmamız gerekir. Ben şu ana kadar ABD'deki hiçbir liderle böyle bir durum yaşamadım. Terör örgütleriyle ilgili mücadelede maalesef ABD şu anda, terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler toplantısı kapsamında ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmemesi tartışma yaratmıştı. 

Erdoğan, Rusya ziyaretine ilişkin ise şunları söyledi: 

“Sayın Putin'den beklentilerim çok farklı. Suriye’de rejim, ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. Burada bir dost ülke olarak da Sayın Putin'den, Rusya'dan bir dayanışma gereği olarak farklı yaklaşımlar bekliyorum. ABD, Suriye ile ilgili de pek ilintili değil. Burada İran var, Rusya var, biz varız. Buradaki hakikaten, orayı da bir barış havzası haline dönüştüreceksek, bunu görüşmemiz şart.”