Gündem
28 Nis 2016 10:04 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:29

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Abdülkadir Selvi'ye yalanlama!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni anayasada "İslam" vurgusunun yapılacağını söyleyen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'yi yalanladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni anayasada "İslam" vurgusunun yapılacağını söyleyen Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'yi yalanlayarak "İslam vurgusuna" gerek olmadığını belirtti.

Erdoğan, "Herkes dini inancını özgürce yaşıyorsa iş bitmiştir. Hep bunu savunduk. Anayasada dini bir vurguya neden ihtiyaç olsun?" ifadelerini kullandı.

DİNİ VURGUYA İHTİYAÇ YOK

Hükümete yakın Akşam gazetesinin haberine göre, Hırvatistan’da temaslarını izleyen gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasada İslam’a vurgu yapılmasının gerekip gerekmediği yönündeki soruya şöyle yanıt verdi:

“Bunların hepsi boş şeyler. Anayasada bu ülkedeki tüm dini grupların inançları güvence altına alınıyorsa,  devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olması esas alınıyorsa, özellikle İslam’a vurgu yapmaya ne diye ihtiyaç olsun? Ben bir Müslüman olarak inancımı istediğim gibi yaşayabiliyorsam mesele bitmiştir. Hıristiyan Hıristiyanlığını yaşayabiliyorsa onun için de bitmiştir. Musevi Museviliğini yaşayabiliyorsa onun için de mesele bitmiştir. Ateist ateistliğini yaşayabiliyorsa onun için de bitmiştir.  Biz öteden beri bu anlayışı savunduk. Yeni anayasa konusunda da önemli olan, ülkemize yakışanı yapmaktır. Hatta gerekiyorsa, şu anda ABD’de olduğu gibi, içeriği belli ara başlıklardan, içeriği fıkralardan oluşan, kısa bir anayasa yapılmalı.” 

BOYDAKLAR MEKTUP GÖNDERDİ

Erdoğan, Cemaat operasyonunda tutuklanan Boydak üyeleri için ailenin kendisine mektup gönderdiğini de belirterek "Randevu talep edenler de var. Ama ben yargı makamı değilim.  Bazı şeyler zamanında düşünülmeli. Konu zaten tamamıyla yargıyla ilgili." dedi.

SELVİ NE DEMİŞTİ

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, yeni anayasada "sürprizler" olacağını belirterek "Yeni anayasada çarpıcı iki bölüm yer alacak. 1­) Kapsayıcı ve kuşatıcı bir başlangıç kısmı olacak. 2­) İslam dinine ve Allah inancına vurgu yapılacak." demişti.