Gündem
12 Şub 2024 07:57 Son Güncelleme: 12 Şub 2024 07:57

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 12 yıl sonra bir ilk! Önce BAE ardından Mısır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12-13 Şubat tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne, 14 Şubat'ta ise Mısır'a ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaret kapsamında üst düzey temaslarda bulunacak olan Erdoğan en son 2012 yılında Mısır'ı ziyaret etmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek hafta yapacağı ziyaretlere ilişkin programını paylaştı. Buna göre Erdoğan 12-13 Şubat tarihlerinde BAE'yi, 14 Şubat tarihinde ise Mısır'ı ziyaret edecek.

DUBAİ'DEKİ ZİRVEYE HİTAP EDECEK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek" teması altında, Dubai'de düzenlenecek Dünya Hükümetler Zirvesi'ne 13 Şubat'ta onur konuğu olarak iştirak edeceği aktarıldı.

Açıklamada, Erdoğan'ın çeşitli ülkelerden devlet ve hükümet yetkilileri ile uluslararası kuruluş, özel sektör, akademi, sivil toplum, düşünce kuruluşu ve medya temsilcileri ile iş insanlarını bir araya getiren zirvede, ana konuşmacı olarak hitapta bulunacağı kaydedildi.

BAE DEVLET BAŞKANI İLE GÖRÜŞECEK

Zirve vesilesiyle, Erdoğan'ın Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan başta olmak üzere katılımcı ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceğinin öngörüldüğü belirtildi.

MISIR'A KRİTİK ZİYARET

Erdoğan'ın Kahire'yi ziyaretinde yapılacak görüşmelerde ise Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve üst düzey ikili iş birliği mekanizmalarının canlandırılması bağlamında atılacak adımlar üzerinde durulacağı kaydedildi.

İŞTE ELE ALINACAK KONULAR

Görüşmelerde, ikili münasebetlerin yanı sıra Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları başta olmak üzere güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmasının gündemde olduğu aktarıldı.

ETİKETLER
#erdoğan #mısır #bae