Gündem
11 Haz 2024 19:23 Son Güncelleme: 11 Haz 2024 21:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özel ne konuştu? AK Parti Sözcüsü Çelik'ten açıklama var

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 18 yıl aradan sonra CHP'ye yaptığı ziyarette neler konuşulduğuyla ilgili açıklama yaptı. Çelik, görüşmede ekonomi ve yeni anayasa çalışmalarının gündeme geldiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Mayıs'ta kendisini ziyaret eden CHP lideri Özgür Özel'e bugün iadeiziyarette bulundu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, görüşmeyle ve gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çelik'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"CHP Genel Başkanı Özel'in ziyaretinden sonra bugün gerçekleşen iadeiziyaretle birlikte Türk siyasi hayatında bu tablonun ortaya çıkmasını memnuniyet verici olarak görüyorlar.

Sayın genel başkanımız, cumhurbaşkanımız bu tablonun kalıcı kazanımlara dönüşmesi gerektiğini herhangi bir şekilde siyasetin gündelik mevzi savaşları içerinde bu fırsatın heba edilmemesi gerektiğini ifade etmiştir.

"EKONOMİ VE YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI GÜNDEME GELDİ"
Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin darbe anayasasından kurtulabilmesi için atılması gereken adımların sadece dar bir insiyatifle değil en geniş siyasi uzlaşma zemini ile gerçekleşmesi gerektiği konusundaki görüşlerini ifade etmişlerdir. Bu çerçevede en geniş şekilde bütün Türkiye'yi kucaklayan bir toplumsal sözleşme olarak anayasa sürecinin yürütülmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Bu görüşmede ekonomi ile ilgili konularında gündeme geldiği aşikardır. Bu çerçevede Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız orta vadeli program ve 12. kalkınma planıyla yürüdüğümüz bu güçlü yolda elde edinilen kazanımların korunacağını ifade ediyorlar. Ayrıca şimdiye kadar yapılan çeşitli çağrılara rağmen popülizme tevesül edilmeyerek bu programa bağlılığımızı ve Türkiye'nin bu konudaki istikrarı koruyacağı ve programa zarar veren tutumlardan kaçınılacağını ifade etmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız arzu edildiği takdirde CHP tarafından Maliye ve Hazine Bakanımız Mehmet Şimşek Beyin istenildiği zaman bilgi verebileceğini ifade etmişlerdir."

"AVRUPA'DAKİ FAŞİST DALGAYA KARŞI TÜRKİYE'DEKİ PARTİLER ORTAK HAREKET ETMELİ"
Önümüzdeki dönemde dış politika konusunda işbirliğinin artırılması önemli olacak. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın ve popülist sosyalist partilerin ortaya koyduğu performans, Türkiye düşmanlığı, İslam düşmanlığı konusunda maalesef Avrupa'nın yeni meydan okumalarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede Türkiye'nin içindeki iş birliğinin artması bu aşırı sağ, popülist ve radikal partilere karşı güçlü bir mesaj verilmesi açısından fevkalade önemlİ olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı'mız Türkiye'nin içindeki partilerin bu ortaya çıkan faşist dalgaya karşı ortak hareket etmeleri konusundaki hassasiyetlerini ifade etmişlerdir."

"PARTİLER ARASINDAKİ DİYALOG SÜRECİNİN DEVAM ETMESİ ARZUMUZDUR"
(Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılını hatırlatarak) Cumhurbaşkanı'mız törenlerde CHP ve diğer partilerle güçlü şekilde beraberlik gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Siyasi partiler arasındaki bu diyalog sürecinin güçlü bir şekilde devam etmesi, kutuplaştırıcı, milletimizi yoran üzen siyaset biçimlerinden kaçınılması ve gerçek siyaset alanında ve hizmet yarışında yarışılması bizim bu konuda temennimiz ve arzumuzdur.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarımdan eğitime kadar diğer alanda hükümetimizin yaptıklarını anlattı kendilerinin de bir takım değerlendirmeleri oldu, bahsettiğim bu gündemle ilgili Özel'in değerlendirmeleri oldu ama bu açılamaların CHP Genel Merkezi tarafından yapılması daha doğru olur."