Gündem
10 Ara 2023 00:57 Son Güncelleme: 10 Ara 2023 01:00

Cumhur İttifakı’nda çatlak: ‘MHP’yi dışarda tutuyorlar’

Merkeze bağlı Korucu köyü sınırları içerisinde bulunan alanda, özel bir şirket tarafından Güneş Enerjisi Santrali yapılmak istenmesi talebi, Cumhur İttifakı üyeleri arasında tartışmaya sebep oldu.

Gazete Duvar'dan Serra Elitaş'ın haberine göre; Elazığ Özel İdaresi meclis toplantısında mera alanına yapılmak istenen GES projesi maddesinde, Cumhur İttifakı üyeleri arasında tartışma çıktı. Maddeyle ilgili İmar ve Bayındırlık komisyonu üyesi olmalarına rağmen bilgilendirilmediklerini belirten MHP Grup Başkanvekili Osman Dilek, “Siz bizi yok sayıp sanki komisyon toplanmış gibi öyle lanse edemezsiniz. Şüpheye mahal olan dosyalarda MHP’yi dışarıda tutuyorlar. Bu doğru bir tutum değil, Biz kimsenin emir eri değiliz” dedi.

'BİZ KİMSENİN EMİR ERİ DEĞİLİZ'

Dilek, söz konusu madde görüşülürken MHP’li üyelerin komisyona davet edilmediğini söyleyerek AK Partililere tepki gösterdi. Komisyonlardan dışlanmak istendiklerini belirten Dilek, “Arkadaşım MHP üyesi Hüseyin Yılmaz ile birlikte imar ve bayındırlık komisyonu üyesi olmamıza rağmen önceki maddelere çağrıldık ama 4’üncü maddede yer alan Korucu köyü sınırları içerisinde yer alan Güneş Enerjisi Santrali (GES) imarının geçtiği maddeye biz çağrılmadık. Bu konu ile ilgili ihtilaf olduğu için kendi aralarında mı toplanıyorlar, birisi mi yazıyor bilmiyorum biz çağrılmadık. Siz MHP üyelerini bu komisyondan dışlayamazsınız. Kanunen öyle bir hakkınız yok. Siz bizi yok sayıp sanki komisyon toplanmış gibi öyle lanse edemezsiniz. Buradan AK Parti İl Başkanı değerli kardeşim Şerafettin Yıldırıma’a, AK Parti Elazığ milletvekillerine sesleniyorum. Cumhur İttifakı'nın bir üyesi olan MHP’li meclis üyelerini bu komisyondan dışlıyorlar. Diğer konularda sorun yok ama şüpheye mahal olan dosyalarda MHP’yi dışarıda tutuyorlar. Bu doğru bir tutum değil. Bu komisyon niye bu kadar sıkıntılı? Şüpheye mahal olan işlerde biz dışlanıyoruz. Aklıma kötü şeyler getirmek istemiyorum. Meclise de bu konuda yanlış bilgiler veriliyor. Buradaki memur kardeşimizle raporu gönderip imzalamamamızı istiyorsunuz. Kusura bakmayın. Biz kimsenin emir eri değiliz” diye konuştu.

'SAĞDA SOLDA CUMHUR İTTİFAKI DİYE GEZMENİN ANLAMI YOK'

MHP’yi komisyonlardan dışlamaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirten Dilek, “Söz konusu alan toplam 400 dönümdür. Önce 55 dönümlük tarım arazi üzerine GES kuruldu. Geri kalan 350 dönümde GES yapmak için gelmişler meclisten izin istiyorlar. Bu konuda bizi dışlamaya kimsenin hakkı yok gücü de yetmez. Ben burada meclisimizi suçlamıyorum. Meclis üyelerinin belki de çoğunun haberi yoktur. Komisyona sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun. Bunu kabul edecek birisi varsa bu komisyonları kurmanın anlamı yok. Söylenecek bir şey kalmadığı için artık kamuoyuna şikayet ediyorum. AK Partili siyasiler bu konuya bir el atar kanaatindeyim. Yoksa sağda solda Cumhur İttifakı diye gezmenin bir anlamı yok. Seçim gündemi nedeniyle kendisi yoğundur. O yüzden basın aracılığıyla Sayın Yıldırım’ın bizi tatmin edecek bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Bu konu hakkında kimse savunma yapmasın, niye bizi çağırmadınız? Sorumuz net. Amacınız ne, ne karşılığında bizi bilgilendirmiyorsunuz?” ifadelerini kullandı.