Gündem
22 Eyl 2020 14:28 Son Güncelleme: 22 Eyl 2020 20:45

Cübbeli Ahmet Hoca gözaltına mı alındı? Flaş açıklama...

'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, gözaltına alındığı haberlerini yalanlayarak, "Emniyetten bilgime başvurulmak üzere davet edildim. Buna icabet edeceğim" dedi.

İsmailağa cemaatinden Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı bir televizyon programında Türkiye'deki bazı selefi derneklerin silahlandığı ve iç savaşa hazırlandığını ileri sürmüştü. Ünlü'nün açıklamasının ardından ifade için çağrıldığı öğrenildi.

Ünlü, kendi Youtube kanalı üzerinden ses kaydıyla yaptığı açıklamasında, “Gözaltıma alındığıma dair bazı haberler dolaşıyor. Böyle bir şey yok. Aslında sizlere görüntülü bir şekilde ulaşmak isterdim. Yanımda bunu yapacak kimse yok. Çok kişi arıyor. İnsanları paniğe sokmamak adına ses kaydı almak istedim. Emniyetten bilgime başvurulmak üzere davet edildim. Buna icabet edeceğim. Herhangi bir gözaltı yok. Emniyet ile gerekli bilgileri paylaşacağım. Arkadaşlarımız yanlış bilgilerle paniğe kapılmasınlar. Dualarınızı bekliyorum” dedi.

NE OLMUŞTU?
Geçtiğimiz günlerde CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan Cübbeli Ahmet, Türkiye'de 2 bin selefi derneğinin olduğunu belirterek, "Şahıslar pompalı. İç savaşa hazırlanıyorlar. Özellikle Batman, Adıyaman taraflarında çok selefi akım var. Bu silahlanmayı durdurun. Yarın bu işin önünü alamayız. Birisi 'şeyhim ' diye cihat ilan edecek, öbürü Mehdiyim diyecek. Birbirine öldürür bu Müslüman millet. Asker bunları vurmak zorunda kalacak. Mutlaka kontrol edilmesi lazım" ifadelerini kullanmıştı.

Cübbeli Ahmet'in sözlerinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmişti. Başsavcılığın, Cübbeli Ahmet'in "iç savaş" sözleri nedeniyle ifadesine başvuracağı belirtilmişti.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı da, Cübbeli Ahmet'in "2 bin selefi dernek silahlanıyor" sözlerinin ardından istihbarat birimlerinin harekete geçtiğini açıklamıştı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy tarafından yapılan açıklamada, "Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı kayıtsız kalmamız mümkün değildir" denilerek, "Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır" ifadelerine yer verilmişti.