Sağlık
15 Eyl 2021 10:47 Son Güncelleme: 15 Eyl 2021 11:13

COVID-19 ile ilgili dikkat çeken tespit: "Antikorlar kansere zarar verebiliyor"

Uzmanlar 'Koronavirüsün akciğer kanserini taklit etmesi' gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtiyor ve Koronavirüse karşı gelişen antikorların kansere zarar verebileceğini belirtiyorlar. Ancak 14 günde tümörü yok etmesi imkansız.

Akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra, Covid-19 testi pozitif çıkan ve ‘koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği’ anlaşılan Kahramanmaraş’lı N.T.’nin (52) hastalık tablosu merak konusu oldu.

Haber Global'in aktardığına göre, şehir dışında çalışan N.T.’nin, göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede çekilen tomografisinde sağ akciğerinde 4 santimetre çapında tümör tespit edildi. Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre; kanser olabileceği şüphesiyle yapılan ileri tetkikler sonrası N.T.’ye akciğer kanseri teşhisi kondu ve acil ameliyat kararı verildi.

Ameliyat öncesi N.T.’nin Covid-19 testi pozitif çıkınca operasyon ertelendi. Koronavirüs tedavisine başlanan N.T.’nin son testi negatif çıktı ve Covid-19’un kanseri taklit ettiği anlaşıldı. Ortaya çıkan tabloyu değerlendiren uzmanlar ise benzer yanıltıcı tablolara daha önce de rastladıklarını belirtirken, N.T.’nin durumunu dünya tıp literatüründe ilk olması gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

"ÇOK NADİR"

Radyoloji Uzmanı Dr. Güner Sönmez, akciğer lezyonlarının birçok patolojiyi taklit ettiğini belirterek, “Zatürrenin de bazı durumlarda tümörü taklit ettiğini görürüz. Zatürrenin neden olduğu görüntü yuvarlak beyaz olabilir ve bu durum bazen kitle veya tümörle karışabilir. Bunun ayrımı için ilaçlı toraks çekeriz. Tanı için tomografi tek başına yeterli değildir. Tomografide kitle şüphesi varsa, hastanın eski filmleri de değerlendirilir. İleri tetkik dediğimiz, PET CT, MR uygulamaları yapılır. Tomografide kitle gördüm, haftaya ameliyat edelim diye bir şey söz konusu değildir. Kovid-19 akciğer tutulumunun kanserle karışma ihtimali çok nadir, bu lezyon için direk ameliyat düşünmek ise bence imkansızdır” dedi.

"KANSER HÜCRELERİNİ KÜÇÜLTEBİLİR"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok ise Kahramanmaraş’taki hastalık öyküsüne ilişkin  şunları ifade etti:

“Meslek yaşantım ve Covid-19 sürecinde ilk kez böylesini duydum” derken, şu bilgileri paylaştı: “Covid-19, zatürre tablosunda akciğer kanserini taklit etme ihtimali vardır. Ancak N.T.’nin durumunu 14 gün içinde değişmesi gerçekten soru işaretlerine neden oluyor.

Kanser teşhisi konulmuş bir hastanın Covid-19 tedavisi görürken, kanser hücrelerinin küçüldüğünü biliyoruz. Covid-19’a karşı gelişen antikorlar, kansere zarar verebiliyor. Ancak 14 günlük sürede böyle bir durumun oluşması söz konusu olamaz.

Kovid-19 zatürre veya mantarla görüldüğünde farklı bir imaj dediğimiz görüntü ortaya çıkıp, yanıltıcı olabilir. Covid-19 geçiren bir hastanın akciğer görüntüsü dediğimiz tablosu 1.5 ay ile 3 ay arasında kaybolmaz. Belki N.T ikinci kez Covid-19 hastalığını geçiriyordu. Kanser sanılan lekeler ilk koronanın lekeleri de olabilir.”