Coronavirüs bahane! beIN Sports Türkiye'den neden gitmek istiyor?

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Süper Lig maçlarının durdurulmasının ardından ödemelerini de yapmayan yayıncı kuruluş beIN Sports, Türkiye'den çekilmeyi düşünüyormuş...

Habertürk yazarı Serdar Ali Çelikler yazmış, dün Medyaradar da paylaştı. Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Süper Lig maçlarının durdurulmasının ardından ödemelerini de yapmayan yayıncı kuruluş beIN Sports, Türkiye'den çekilmeyi düşünüyormuş.

Çekilmeyi düşünmelerinin asıl nedeni ise kaçak yayın denilen IPTV yayınları ile maç izlenme oranının yüzde 65'lere çıkması ve dekoder satışlarının artmaması olduğunu ifade etmiş Çelikler...

beIN Sports daha önce de döviz kurunun yüksekliğini gerekçe göstererek Türkiye’den çıkacağı yönünde açıklamalar yapmıştı. O kriz, döviz kuru sabitlenerek çözüldü ancak şimdi sorun daha da büyümüş bir şekilde kapıda duruyor.

Ligler tatil edildiği için yayıncı kuruluş abonelik satamıyor ama mesele bu değil. Her şey normale dönse bile bu IPTV hadisesi yüzünden müthiş zarar ediyorlar. Maçları yasal yoldan, beIN Sports aboneliği alarak izleyenlerin oranının %45 olması dehşet verici bir gelişme... Peki, nedir bu IPTV ve ne ara bu kadar yaygınlaştı.

Televizyonculuğun Geleceği IPTV’de!

Google’a IPTV yazdığınızda zaten hemen bunu satan onlarca siteye denk geliyorsunuz. Sözlük sitelerinde insanlar şu iyidir bu değildir diye aralarında tartışıyor, tavsiye alıyor. IPTV aslında teknolojik bir nimet ve belki de televizyonculuğun geleceği. Uydu anteni, kablo tesisatı, dekoder şu bu istemiyor, gerekli olan tek şey sağlıklı bir internet akışı ki o da artık herkesin evinde var. Sadece bir uygulama ile akıllı TV’nize ya da cep telefonunuza yüklediğiniz uygulama üzerinden binlerce kanal izleyebiliyorsunuz. Yasal değil ama hepsi bir arada olduğu için kullanıcıya cazip geliyor üstelik yıllık bedeli beIN Sports’un üyelik harici durumlardaki bir maç satışı kadar.

Hele şu aralar IPTV olayı hepten coşmuş durumda, artık üye bile olmak zorunda değilsiniz. Android telefonlar için size arada reklam göstererek bedava IPTV yayını izleten onlarca uygulama var. Ben hiçbirini tavsiye etmem, yasal değil ve böyle bir uygulama ile telefonunuzda ciddi güvenlik açığı oluşturursunuz ama meraklısı durmuyor!

Yayıncıların eli boş durmuyor, IPTV düzenine çomak sokmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Geçtiğimiz sonbaharda merkezi İtalya’da bulunan sunucuları patlattılar ve bunların sahiplerini tutukladılar. Ortalık bir ay kadar karıştı ancak bu sefer de herkes kendi sunucusunu alıp özel panel yazdı vs. Ve IPTV eskisinden bile güçlü olarak geri döndü.

Milyonlarca dolar ödeyip lig maçlarının yayın haklarını alan firmayı anlıyorum ama Türkiye fakir insanların ülkesi. Bu ülkenin gerçeğine uygun bir fiyatlandırma politikası yapmaz iseniz karşınıza çıkan sorunların dağ gibi büyümesi an meselesi. Bizim kuşak dekoder almaya, üyelik içim her ay para ödemeye alışık ama yeni nesil internet üzerinden gelen yayıncılığın bedava olmasını talep ediyor. Youtube bunu en iyi anlayan platformlardan biri... IPTV üzerinden maç izlemeyi de bu yüzden ahlaken sakıncalı bulmuyorlar. Kime sorsam, maç yayınlarının çok pahalı olduğundan bahşediyor ve yaptığını haklı çıkarma gayretinde...

Ben de beIN Sports’a soruyorum; sürümden kazanmak diye bir şeyi duydunuz mu hiç? Bu kadar müşteri kaybetmişken belki de ligler başladığında fiyatlandırmayı gözden geçirmeniz gerekiyor.

IPTV’yi savunmuyorum aksine beIN Sports’un ülkeden çıkmasının kulüplere zarar vereceğini, bütçelerini yok edeceğini ve ligin iyice tatsızlaşacağını biliyorum, maç izleyeceksen parasını öde izle ancak tuhaf zamanlarda yaşıyoruz, insanlar rakısını-birasını evinde yapıyor, sigarasını açık tütün alıp sarıyor, maçları IPTV’den izliyor. İşin açığı, fakirleşiyoruz ve bu artık çok belli oluyor!

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com