Corona virüsü dizi setlerini vuracak mı?

Şimdi, bildiğimiz hastalıkların önüne geçen bir canavarla yüzleşme durumundayız ve dizi setlerinde yüzlerce insan hep bir arada üretmeye devam ediyor.

Corona virüsünün yarattığı panik dalgası büyüyerek toplumu vurmaya devam ediyor. İnsanlar koruyucu önlemler almakla meşgul ve mümkün olduğu kadar da dışarı çıkmama gayretindeler. Çok değil birkaç gün önce dünyanın geri kalanını ilgilendiren bir sorun olduğunu sandığımız virüs belası yüzünden şimdi biz de kara kara düşünüyoruz.

Bu birkaç gün içinde, konser, festival, seminer şu-bu derken bir sürü etkinlik iptal edildi. Bu sabah içişleri bakanlığının yayınladığı bir bildirge ile de bar, gece kulübü, diskotek vs. Eğlence yerleri kapatıldı. Oynandığı mekan her etkinlik öncesi-sonrası dezenfekte edilmesine rağmen, benim de oyuncularından biri olduğum Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası temsillerine ara verdi. Amaç insanların bir arada olmasını ve hastalığı yaymasını engellemek...

Evlerimize kapandığımız esnada da en çok yaptığımız şey TV izlemek olsa gerek. Corona virüsü temalı haberler ve tartışma oturumları şu an en çok ilgi çeken yapımlar ama sonrasında diziler geliyor. Türkler dizi izlemeden yapamaz!

Dizi setleri uzaktan lunaparka benzer ama çok çetin çalışma koşulları içerir. Set ortamında çalışan insanların bünyesi güçlü olmalıdır çünkü dizi setleri özellikle kış aylarında hasta olmak için en uygun ortamı sunar. Sektör insanları, sürekli sıcaklık değişimine maruz kalarak, uzun çalışma saatlerine dayanarak, kötü beslenerek üretirler ve çok sık hastalanırlar.

Şimdi, bildiğimiz hastalıkların önüne geçen bir canavarla yüzleşme durumundayız ve dizi setlerinde yüzlerce insan hep bir arada üretmeye devam ediyor. Hastalığı kapmak ve yaymak için en ideal ortamdalar ve sinema TV meslek birlikleri, bu alanda üretim yapan insanlar için endişeli.

Sinema ve Televizyona üretim yapan insanların oluşturduğu 12 meslek birliği bugün yayınladıkları ortak bir açıklama ile setlerin paydos edilmesini istediler. Açıklamadan önce de yapımcılar Corona tehditi altında çalışmayı tartışıyor ve ne yapacaklarını düşünüyorlardı. Doğduğun Ev Kaderindir ve Çukur dizisinin setleri bugünlük paydos verdi sanırım bir karar alma aşamasındalar. Diğerleri de benzer bir yol izleyecektir.

Uzun Dizi Süreleri Stoklu Çalışmaya İzin Vermiyor!

Aslına bakarsanız 180 dakikaya kadar uzayan dizi sürelerinin bir kötü etkisi daha ortaya çıktı denebilir. Bu kadar uzun süreler yüzünden setler sürekli faal olmak zorunda. Dışarıdaki gibi kanala “buyurun bu bizim dizinin 13 bölümü, seneye görüşürüz” diyemiyor yapımcı. Dizi yayınlanmadan önce elinde en fazla bir ya da iki bölüm oluyor, sonrasında o haftanın bölümünü yetiştirmek için yüzlerce kişi canhıraş bir çaba harcıyor. Yetmediğinde de bir kolaj bölümle haftayı idare edip işi hızlandırıyorlar. Yani, dizi yayınlandığı süre zarfında set bir maden ocağı gibi faal.

Eğer dizi setleri hep birlikte paydos ederse yerli dizi stoğu sadece bir hafta içinde tükenecek. Kanalların bununla ilgili bir eylem planı var mı bilmiyorum. Kanal-yapımcı ilişkisi buna yön verecektir ama benim fikrim, izleyecek bir şeyler sunabilecekleri ve tehlike geçene kadar dizi ekiplerinin canını riske atmamaları yönünde.

Eğer dizi yüzlerinden birini Corona’dan kaybedersek bunun toplumda yaratacağı panik duygusu hastalığın kendisinden bile yıkıcı olacaktır. İşin bir de bu tarafı var. Sağduyulu kararlar vermek para kazanmaktan daha önemli.

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com