Politika
16 Eyl 2022 00:57 Son Güncelleme: 22 Eyl 2022 13:30

Çok konuşulacak İmamoğlu ve Yavaş kulisi: "İYİ Parti o ismi ‘çatı aday’ olarak çıkarmak istiyor"

Gazeteci Barış Yarkadaş, altılı masanın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili kulislerden aldığı son bilgileri paylaştı.

tv100.com yazarları Barış Yarkadaş, Gürkan Hacır, TÜRKAD Başkan Yardımcısı Avukat Cem Kaya ve Dragoman Strateji Başkanı Onur Erim; Erdoğan Aktaş ile Sağlı Sollu programına konuk olarak gündemi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarıyla ilgili Yarkadaş, siyaset kulislerinden aldığı bilgiyi aktardı.

"BİZ BÖYLE BİR BİLDİRİYİ DOĞRU BULMAYIZ"

"Kamouoyunda Kılıçdaroğlu'nun bu denli olumlu, olumsuz tartışılmasının önemli bir nedeni Mansur Yavaş'ın ve Ekrem İmamoğlu'nun net bir tavır almamasıdır" diyen Yarkadaş "CHP Genel Merkezi, 11 büyükşehir belediye başkanının Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda net bir tutum takınmasını acaba bu belediye başkanları bir bildiri yayınlayarak "bizim adayımız Kemal Kılıçdaroğlu'dur, bu konuda hiçbir tereddütümüz yoktur. Kılıçdaroğlu'nun arkasında duracağımızı deklare ediyoruz" diye bir bildiri yayınlanmasını tartışıyor. Yavaş ve İmamoğlu bu bildirinin yazılmasına sıcak bakmıyorlar. Mansur Bey’e yakın bir arkadaşımızla sohbet ederken arkadaşımız kişisel görüşünü ifade etti ‘Biz böyle bir bildiriyi doğru bulmayız’ dedi. Bu Mansur Bey’in İYİ Parti’nin kendisini aday yapmak istiyormuş düşüncesine kaptırdığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"KILIÇDAROĞLU'NU CUMHURBAŞKANI YAPACAK YOLLARI BULMALIYIZ"

Yarkadaş "Pazar günü Abant'ta CHP'li belediye başkanlarının bir toplantısı oldu. 3 belediye başkanı toplantıya katılmıyor. Rıza Akpolat, Battal İlgezdi, Kemal Çebi toplantıya katılmıyor. Bakırköy Belediye Başkanı çalışmalarını anlattıktan sonra ‘Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanı yapacak yolları bulmalıyız’ diyor. İmamoğlu'na yakınlığı bilinen Beylikdüzü Belediye Başkanı ‘Bizim görevimiz belediye çalışmalarını anlatmaktır’ diyor." sözlerine yer verdi.

"İMAMOĞLU, AKŞENER’İN KENDİSİNİ DESTEKLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR"

Yarkadaş, İmamoğlu'yla ilgili "Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda hiçbir yorum yapmayan İmamoğlu, ‘Genel başkanımıza yaptığımız çalışmalarla destek olmalıyız’ diye yuvarlak bir ifade kullanıyor. İmamoğlu, Macron modeli üzerine çalışıp ‘Acaba ben de Macron gibi bir çıkış yapıp Cumhurbaşkanı adayı olabilir miyim?’ arayışını sürdürüyor. Bununla ilgili 3 kişilik ekibi çalışmalara devam ediyor. Çünkü Akşener’in kendisini desteklediğini düşünüyor." dedi.

"İYİ PARTİ'NİN BUGÜN İTİBARİYLE MANSUR YAVAŞ'I ÇATI ADAY OLARAK ÇIKARMAK İSTEDİĞİ NET"

Yavaş'ın adaylığı ile ilgili ise Yarkadaş "İYİ Parti'nin bugün itibariyle Mansur Yavaş'ı çatı aday olarak çıkarmak istediği net. Ortak aday dediğinizde 6'lı masanın ortak adayı olacak. Mansur Yavaş'ı Kemal Bey'in adaylığını deklare etmiş olmasına rağmen karşısına çıkarmayı hazırlanıyorlar." diye konuştu.