Dünya
06 Tem 2023 21:05 Son Güncelleme: 06 Tem 2023 21:12

Çok konuşulacak iddia: ABD ile Rusya gizlice görüştü mü?

ABD'li ve Rus üst düzey yetkililerin, Ukrayna-Rusya Savaşı hakkına potansiyel müzakerelere zemin hazırlamak için gizlice bir araya geldiği iddia edildi.

NBC News’ün isminin gizli tutulmasını isteyen kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı sona erdirmek ve potansiyel müzakerelere zemin hazırlamak için” bir grup eski üst düzey ABD ulusal güvenlik yetkilisinin Kremlin’e yakın isimlerle New York’ta görüştüğü belirtildi.

Nisanda yapıldığı ifade edilen görüşmede, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un New York’ta ABD’li ekip üyeleriyle birkaç saat görüştüğü, ABD düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyinin (CFR) eski başkanı Richard Hass, eski Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Charles Kupchan ve Rusya Uzmanı Thomas Graham’ın da söz konusu toplantıda bulunduğu iddia edildi.

GÖRÜŞMEDEN BIDEN YÖNETİMİNİN BİLGİSİ VARDI

Hedefler arasında, Rusya ile “iletişim kanallarını mümkün olduğunca açık tutmak” olduğu vurgulandı. Lavrov ile toplantıya katılanların daha sonra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyine neler olduğu hakkında brifing verdiği, görüşmelerin ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin bilgisi dahilinde gerçekleştiği kaydedildi.

Amerikan tarafında, görüşmeler hakkında brifing alan iki kişiye göre, tartışmalara NATO konularında derin deneyime sahip eski bir ABD savunma bakan yardımcısı Mary Beth Long da dahil olmak üzere bazı eski Pentagon yetkilileri de dahil oldu.

Öte yandan, görüşmeler çerçevesinde, en az bir eski ABD yetkilisinin de Rusya’ya gittiği bildirildi.

BEYAZ SARAY YORUM YAPMAKTAN KAÇINDI

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates, ABD Başkanı Joe Biden’ın Güney Carolina’daki programı için seyahat ettiği uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı sona erdirmek ve potansiyel müzakerelere zemin hazırlamak için bir grup eski üst düzey ABD ulusal güvenlik yetkilisinin Kremlin’e yakın isimlerle New York’ta görüştüğü iddiasıyla ilgili Bates, “Yönetimin bir üyesi olmayan sivil vatandaşlar adına konuşmayacağım.” dedi.

Bates, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerinin de görüşmeyle ilgili bilgilendirildikleri iddialarına da yanıt vermeyerek, önceliklerinin Ukrayna’ya destek vermek olduğunu söyledi. Bates, Ukrayna ile ilgili Ukrayna olmadan herhangi bir karar alınmayacağı mesajını yineledi.