Televizyon
03 Haz 2014 07:42 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:15

CNN Türk'e "First Ladyler" cezası

Yazar Pınar Kür, Hayrünnisa Gül ile Emine Erdoğan'ı başörtülü olmaları nedeniyle eleştirdi. RTÜK, CNN-Türk'e 57 bin lira ceza verdi.

Yazar Pınar Kür'ün Cumhurbaşkanı ve Başbakanın eşleri Hayrünnisa Gül ile Emine Erdoğan'ı, ''Başörtülü olmaları nedeniyle'' eleştirmesi, CNN Türk'e 57 bin lira para cezası verilmesine neden oldu.

Gazeteport'un edindiği bilgiye göre CNN-Türk'te 8 Nisan günü yayınlanan ''Aykırı Sorular'' programına katılan yazar Pınar Kür, Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisini 29 Ekim resepsiyonuna davet ettiğini belirterek, '' Başı bağlı ev sahibine gitmem. Cumhurbaşkanının eşi olmasa diyeceğim yok, ama Cumhurbaşkanının karısı, Başbakanın karısı, bu kadar geri olmalarını, benim kafam kabul etmiyor'' dedi ve şunları söyledi:

''Ben öyle başını, şurasını, burasını örten kadınlarla, Playboy dergisine poz veren kadınlar arasında zihniyet olarak fark görmüyorum. İkisi de kendini bir nesne olarak sunuyor. Gencim güzelim, şöyle göğüslerim var, böyle bacaklarım var, göstereceğim, erkekleri böyle tavlayacağım diyor. Başını örten de, adamları azdırmamak için kapatıyor. O baş bağlama inat için, yani diyor ki kadının bir saç teli görünürse, erkek şey edecek. Bu düşünceyle, erkeği çıplaklığıyla tahrik etmekle, tahrik etmemek için giyinmek zihniyet olarak aynı. Saklamanın, örtmenin, peçe takmanın bir özgürlük olduğunu düşünemiyorum. Kapanmakla, kendini saklamakla nasıl bir özgürlüğe kavuşabilirsin? ''

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi raporunda Pınar Kür'ün, Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın eşlerinin başlarının örtülü olmasını ''Gericilik olarak nitelediği, dini inançları nedeniyle kişiler arasında ayrımcılık yaptığı, baş örtülü kişileri toplum nezdinde küçük düşüren, aşağılayan ve itibarlarını zedeleyen ifadeler kullandığı'' savunuldu. RTÜK üyeleri de Kür'ün sözlerini "Kişileri eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ve cinsiyet ayrımcılığı'' olarak değerlendirdi ve CNN-Türk'e, 57 bin 602 lira para cezası verdi.