Gündem
02 Eyl 2015 10:26 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:51

Clinton’ın e-mailleri yayınlandı: Erdoğan’ı eleştiren bu makaleyi okuyun ve tartışın

ABD’nin eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın görevde olduğu dönemdeki binlerce e-posta yazışması yayınlandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre ABD Dışişleri bakanlığı tarafından yayınlanan e-postalar arasında Clinton’ın Türkiye ile ilgili az sayıdaki yazışması da bulunuyor. Ancak bakanlığın yayınladığı mailler önemli oranda sansürlenmiş durumda.

Clinton 6 Ekim 2010’da danışmanı Jacob Jeremiah ‘Jake’ Sullivan’a gönderdiği bir mailinde, siyasi yorum sitesi www.thehill.com’da yayınlanan ve o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren bir yazıyı iletmiş.

Lanny Davis’in analizinde, “Başbakan Erdoğan’ın son dönemlerde sadece İsrail’e değil ABD’ye de düşman gibi göründüğü” yazıyor. Clinton ise mailine şu notu düşmüş: “Ltfn okuyun ve tartışın.”

Boyner’le toplantı talebine onay

Bunun dışında Clinton’ın 2010’da, Türkiye adına lobi yapan Dick Gephardt’tan gelen, TÜSİAD lideri Ümit Boyner’le toplantı talebine onay verdiği görülüyor.

Gephardt mailde Boyner’in Clinton’ın ‘büyük bir hayranı‘ olduğunu yazmış ve bir biyografisini de eklemiş.

Wikileaks yazışmalarında sansür

Maillerde, Jacob Jeremiah ‘Jake’ Sullivan ile Clinton arasında Wikileaks’in ABD Dışişleri Bakanlığı ve dünya genelindeki ABD büyükelçilikleri arasındaki ayrıntılı yazışmaları sızdırması ardından, Türkiye’yle Wikileaks sızıntıları konusundaki temaslar da yer alıyor.

Danışman Sullivan 28 Kasım 2010’daki bir mailinde, bir gün sonra dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Wikileaks sızıntıları hakkında yapılacak görüşmeye dair Clinton’a notlar göndermiş.

Ancak bu bölümün sansürlendiği görülüyor.

Bu yazışmalarda danışman Sullivan’ın Ahmet Davutoğlu’ndan ‘Davut‘ diye bahsettiği görülüyor.