Kültür Sanat
03 Ağu 2022 09:51 Son Güncelleme: 03 Ağu 2022 09:56

Çizgi roman sitesi yıl yıl ölçtü! Kadınların göğüsleri yüzde 300 büyüdü

Çizgi romanlarda resmedilen kadın karakterlerin göğüslerinin 1940’lardan bu yana yüzde 300 büyüdüğü PriceCharting’in yaptığı bir araştırma ile ortaya çıktı.

PriceCharting’in yaptığı araştırmada araştırmada son yıllardaki geniş okuyucu kitlesini temsil eden, kadın ağırlıklı üç çizgi roman serisi olan Wonder Woman, Catwoman ve Red Sonja’nın kapakları incelendi.

Independent’in haberine göre, incelenen kapaklarda karakterlerin tüm vücudunun gösterilmesine dikkat edildi. Ardından, kapaklarda resmedilen karakterlerin göğüs ölçüleri, dekolte, bel genişliği, kalça genişliği gibi unsurlar ölçüldü.

Araştırmada bakılan süre içerisinde Wonder Woman’dan 88 kapak, Catwoman’dan 35 kapak, Red Sonja’dan 59 kapak vardı. Daha sonra çalışmaya 12 kadın karakter daha eklendi ve rastgele seçimlerle bunların nasıl resmedildiği ve temsillerin yıllar içinde nasıl değiştiği incelendi.

Araştırma, hakemli bir bilimsel dergiye gönderilmek üzere yapılmadı. Bu nedenle amatör bir çalışma olarak kayda geçti. Ancak sitede yayımlanan bulgular, etkileyici tespitlerle dikkat çekti.

Günümüzdeki temsillerin 1040 ve 1960 arasındaki ilk çizgi romanlarla karşılaştırılmasıyla yapılan diğer çıkarımlar şu şekilde:

- Göğüsler bugün kapak alanının üç katından fazlasını kaplıyor.

- Beller zamanla doldu. Kalça bel oranı yüzde 15 azaldı.

- Göğüs ve bel oranı aynı kaldı. Göğüsler büyüdükçe beller de büyüdü.

Site ekibi, araştırmalarıyla ilgili şunu söyledi:

“Bu çalışma, boş zamanlarımızda birkaç hafta boyunca bir araya getirdiğimiz eğlenceli bir projeydi. İstatistiksel olarak kesin bir teste tabi tutulmadı ama sonuçlar genişletilmiş bir veri setiyle netleştirilebilir.”