Ekonomi
12 Nis 2023 13:26 Son Güncelleme: 12 Nis 2023 15:26

Citibank’tan kritik Türk Lirası değerlendirmesi! ‘Seçim sonrasında…’

Citibank, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlerin ardından Türk Lirası'nın 1 yıl içerisinde yüzde 12 değerlenebileceği tahmininde bulundu.

Citibank ekonomistleri İlker Domaç ve Gültekin Işıklar'ın hazırladığı notta seçim sonrasında faiz ve kura yönelik beklentiler ele alındı. Bloomberg HT'deki habere göre, öngörülen para politikası normalleşme sürecinde faiz artırımlarının hızı ve büyüklüğünün büyük ilgi çektiğini ifade eden Citi ekonomistleri mevcut durumda 3. çeyrek ve 4. çeyrek için politika faizine ilişkin piyasa tahminlerinin sırasıyla yüzde 25,5 ve yüzde 27 seviyelerinde olduğunu bununla birlikte, belirtilen gidişatın gerekli ayarlamanın alt sınırını temsil edebileceğine inandıklarını söyledi.

FAİZ İÇİN YÜZDE 40 TAHMİNİ

Citi ekonomistleri, Türkiye'de politika faizini yaklaşık yüzde 40'a ya da daha yüksek bir seviyeye çıkaracak daha güçlü bir ayarlamanın daha ihtiyatlı bir hareket tarzı olabileceğini ifade etti.

Para biriminin aşırı değerli olup olmadığı konusunun mayıstaki seçimlerin ardından Türk lirasının olası seyrine ilişkin tartışmalarda çok fazla öne çıktığını belirten ekonomistler finansal piyasalara ilişkin mevcut düzenleyici tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi durumunda bir düzeltmenin muhtemel olduğunu kabul ettiklerini kaydetti.

"TÜRK LİRASI İÇİN ADİL DEĞER TAHMİNLERİNE GÜVENİLMEMELİ"

Bu bağlamda, döviz piyasasındaki dengesizliğin büyük ölçüde sermaye hareketlerine belirli kısıtlamalar getiren düzenleyici tedbirlerden kaynaklandığı için Citi ekonomistleri, Türk lirası için adil değer tahminlerine güvenilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Citi ekonomistleri, ampirik bulgularına ve eski TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın TCMB'deki görev süresi boyunca politika eylemlerine verilen piyasa tepkisine dayanarak, Türkiye'nin risk priminin 250 baz puan düştüğü bir senaryoyu ele aldıklarında küresel durumun sabit tutulması durumunda 12 ay içinde Türkiye'ye 45-50 milyar dolarlık portföy girişi olabileceğini belirtti.

"RİSK PRİMİNDEKİ İYİLEŞMENİN ETKİSİYLE TL YÜZDE 12 DEĞER KAZANABİLİR"

Ekonomistler raporda, "Ampirik sonuçlarımız, düzenleyici tedbirlerin gevşetilmesinden kaynaklanan Dolar/TL 'deki olası bir yukarı yönlü ayarlamanın ardından, risk priminde öngörülen iyileşmenin bu senaryoda liranın bir yıl içinde yaklaşık yüzde 12 değer kazanmasına yol açabileceğini göstermektedir" ifadelerini kullandı.