Gündem
01 Nis 2020 14:43 Son Güncelleme: 01 Nis 2020 14:45

Çin, TRT'yi Erdoğan'a şikayet etti: 1 Nisan şakası mı?

TRT'nin haberini Çin İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla yalanladı: "Böyle gerçek dışı video ve yalan haber yapmak, 1 Nisan şakası mı? Bir devlet kanalına yakıştırmadık."

Dünya, koronavirüs pandemisiyle mücadele ediyor.

TRT'de dün, Çin'deki yabani hayvan satışı ve yenilmesinin devam ettiğine ilişkin bir haber yayımladı. "Uyarılara rağmen Çin'deki alışkanlıklar son bulmuyor" başlıklı haberde, "Koronavirüsün yarasa ve pangolinlerde ortaya çıktığı belirtiliyor. Özellikle pangolin Çin'de lezzetli olduğu gerekçesiyle çok tercih edilen bir hayvan" ifadeleri yer aldı.

Haberde, yabani hayvan yiyen insanların görüntüleri de yer aldı.

ÇİN YALANLADI

TRT'nin haberini Çin İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla yalanladı. Sözcü, haberde kullanılan yabani hayvan yiyen insanlar görüntüsünün Çin'de çekilmediğini, görüntülerin Endonezya'ya ait olduğuna ilişkin ekran görüntülerini paylaştı.

Sözcü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Fahrettin Altun'a seslenerek, TRT'ye tepkisini şöyle dile getirdi:

"TRTHaber kullandığın video Çin'de çekilmedi. Yarasa ve pangolin soframızda yok. İlk vakası bildirilen denizürünleri pazarı açılmadı. Böyle gerçek dışı video ve yalan haber yapmak, 1 Nisan şakası mı? Bir devlet kanalına yakıştırmadık."