Gündem
11 Şub 2013 19:17 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:01

CİLVEGÖZÜ SINIRINDA BOMBALI ARAÇ SALDIRISI!13 ÖLÜ!

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Gümrük Kapısı'na meydana gelen patlamada 3'ü Türk 13 kişi öldü!

Saat 17.00 itibariyle ilgili makamlar, ölü sayısının 3’ü Türk toplam 13 kişi olduğunu, 32 de yaralı bulunduğunu belirledi. Gümrük yetkilileri patlayan aracın Türkiye’den giden değil, Suriye’den gelen park halindeki Suriye plakalı bir binek otomobil olduğunu söyledi. Gümrük yetkilileri, sınır kapısında güvenlik zaafiyeti olduğu iddialarının da doğru olmadığını, sözkonusu aracın henüz Türk gümrük sahasına girmemiş olduğunu, patlama meydana gelen yerin ara bölge olduğunu da kaydetti.
 
KIZILAY EKİBİ ŞANS ESERİ KURTULDU
 
Patlamanın ardından Reyhanlı ve Antakya’da birçok yurttaş yaralılar için kan vermek üzere hastanelere başvurdu, Ancak şimdilik gerek olmadığı belirtildi. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar da, bölgedeki tüm hastanelerde yeterli kan stoku bulunduğunu söyledi. Akar ayrıca, Kızılay ekiplerinin bir süredir bu sınır kapısından insani yardım gönderdiğini, gönderilen un miktarının 5 bin tonu bulduğunu, ekiplerindeki görevlilerin o saatte Bükülmez sınır karakolunda olmaları nedeniyle büyük bir şans eseri olaydan etkilenmediğini açıkladı. Sınır kapısı resmi işlemlerinin yapıldığı bölüme 40 metre uzaklıkta, tampon bölge boşluğuna doğru bir yerdeki patlama noktasında daha çok araçların ve sahiplerinin bulunduğu, bu patlama biraz daha sınır kapısına yakın olsaydı ölü sayısının daha fazla olma riskinin bulunduğu da belirtildi.
 
Olayın dehşetini yaşayan yaralılar ve görgü tanıkları ortaya çıkan manzarının tam bir savaş meydanını andırdığını, araçlar arasında yanmış cesetler bulunduğunu aktardı.
 
DHA Muhabiri Ferhat Dervişoğlu da, patlamadan 13 dakika sonra olay yerine ulaştığında sürekli kamera vizöründen bakarak fotoğraf ve görüntü çektiğini, ardından çıplak gözle olay mahalline baktığında parçalanmış ve yanmış otomobiller arasında biribirine yakın 3 ceset gördüğünü, sonradan bunların Suriye uyruklu olduğunun anlaşıldığını söyledi.
 
YAKIN KENTLERDE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR
 
Park halindeki otomobilin patlatıldığı Cilvegözü Sınır Kapısı’nın tam karşısına düşen ve 4.5 kilometre uzaklıktaki Suriye’nin Bab-El Hawa Sınır Kapısı muhaliflerin kontrolünde bulunuyor. Ayrıca Reyhanlı’ya 45 kilometre uzaklıktaki İdlib ve 60 kilometre uzaklıktaki Halep’te Suriye ordusu ile muhalifler arasında olayların başladığı günden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Reyhanlı’ya 30 kilometre uzaklıkta olan Harim İlçesi’nin bir bölümü muhaliflerin diğer bir bölümü de halen Suriye ordusunun kontrolü altında ve zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.
 
HEDEF İNSANİ YARDIM KAPISI OLMASINDAN MI?
 
Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriyeli muhaliflerin insani yardım sevk edilen önemli kapılardan biri. Suriye’ye çimento taşıyan araçların da geçiş ve stoklama yaptığı Cilvegözü Sınır Kapısı’nda meydana gelen patlamanın sabotaj olma ihtimali de değerlendiriliyor. Türkiye’den götürülen insani yardımlar patlamanın meydana geldiği tampon bölgedeki depolara indiriliyor, buradaki yardımlar da muhaliflerin aracılığıyla alınarak ihtiyaç sahibi Suriyelilere dağıtılıyor.
 
YOL KAPATILDI
 
Öte yandan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in de incelemelerini sürdürdüğü Cilvegözü Sınır Kapısı’nda giriş çıkışlar yasaklandı. Türkiye tarafından Cilvegüzü ’ne 5 kilometre kala mesafede önlem alan güvenlik güçleri araç ve yaya giriş çıkışlarına izin vermiyor.

HATAY VALİSİNDEN AÇIKLAMA

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Reyhanlı Sınır Kapısı’nda bir otomobilin patlatıldığını açıkladı. Olay yerine gelen Vali Lekesiz, patlatılan araç ve çevresinde inceleme yaptı, patlamanın Cilvegözü Sınır Kapısı’nın giriş kapısına yaklaşık 40 metre uzaklıktaki tampon bölgedeki park alanında meydana geldiği bildirildi.

Cilvegözü ile Suriye’nin Bab-al Hawa Sınır Kapısı arasındaki 4.5 kilometrelik tampon bölgenin Türkiye bölümünde meydana gelen patlamada ölü sayısının 8’e yükseldiği, ölenlerden de 3’ünün Türk vatandaşı diğerlerinin de Suriyeli olduğu, bunlar arasında canlı bomba bulunabileceği kaydedildi. Ölü sayısının 9 olabileceği de öne sürülürken, yetkililer henüz doğrulamadı.

Suriye’ye yardım götüren araçların da bulunduğu bölgede meydana gelen patlamada 28 kişinin de yaralandığı, yaralıların götürüldüğü Reyhanlı Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındığı kaydedildi.

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN  BİLGİ ALDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler’den bilgi aldığı bildirildi. Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda patlama, Bakanlar Kurulu toplantısına ara verildiği sırada meydana geldi. Başbakanlık yetkilileri, Başbakan Erdoğan’ın gelişmelerle ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler ile görüşüp bilgi aldığını, olayı yakından takip ettiğini belirtti.

DHA