Televizyon
22 Mayıs 2022 21:04 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2022 21:22

CHP'li Karalar'dan Cumhurbaşkanı adayı çıkışı! Canlı yayında bomba sözler

CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tv100 ekranlarında soruları yanıtladı. CHP'li Karalar tarımın Türkiye'de bitme noktasına geldiğini belirterek CHP'li belediyelerin hiç olmadığı kadar tarıma destek verdiğini söyledi. Karalar, kendilerinin de Adana'da 3 milyon fide dağıttıklarını 4 köyde tersine göç yaşandığını söyledi. Karalar, Cumhurbaşkanı adayına ilişkin de konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tv100’de Ana Haber Bülteni’nde Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı.

Dün katıldığı Maltepe mitinginde insanların sesini çıkarttığı ve "Yetti artık" dediğini belirten Karalar, "Parti olarak, üyeler olarak Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı olmasını tabii ki isteriz. Ancak 6'lı masa, karar nasıl alınır bekliyoruz" dedi.

"BELEDİYENİN 4 KATI BORCU VARDI"

Biz teslim aldığımızda belediye gelirinin 4 katı borç vardı. Takdir edersiniz ki çok zor bir durumdu. Tasarruflar yaptık, gereksiz giderleri ortadan kaldırdık, enerji yatırımı yaptık... Gelirimizi, giderimizden çok yapmak hedefimiz. Bir yönetim var, gemiyi batırmış; bir yönetim gelmiş gemiyi yüzdürmüş ve gelirinden 4 katı olan giderini, düzeltmiş." ifadelerini kullandı.

MÜJDEYİ VERDİ

"Halkımıza buradan müjde vereyim" diyen Karalar, "Bu yıl gelirimiz, giderimizden fazla olacak. Hem borçlanma olarak döviz borçlanmadık hem de önceden olan döviz borçlarının da çoğunu yapılandırdık.

Belediye başkanlığı, günü kurtarmak yerine, 40-50 yıllık perspektif ile kenti yönetmeliler. Bir ulaşım planı olmalı, bir imar planı olmalı hatta peyzaj planı da olmalı.

"BELKİ DE İLK"

Turizm Eylem Planı yaptıklarını ve bunu halka sunduklarını belirten Zeydan Karalar, "Önemli dönüşümler aldık. Cuma günü otellerde yer bulamadı dostum. Adana'daki güzellikleri görmeye geliyor insanlar. Turizm ne demek? Bacası, saray demek.

"ÇİFTÇİ NASIL ALSIN"

Bundan 30-40 sene sonra dünyada en önemli şey verimli toprak olacak. Odun ekseniniz biter denen Çukurova’da giderek ekin alanları azalıyor. Gübreyi 2 liradan 10 liraya çıkarırsanız çiftçi nasıl alsın? Tohumu nasıl alsın? Mazotu nasıl alsın?

"KAOS NEREDEYSE ONU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Sosyal belirleyicilik daha ön plana çıkmaya başladı ve bu yeni bir tarz. Karma destek yeni başladı, bizimle başladı. Ülkenin problemleri, kaosu neredeyse onu çözmeye çalışıyoruz. Ülke yönetiminde prototip denilebilecek uygulamalar yapıyoruz.

"ÇOK CİDDİ UYGULAMALAR YAPIYORUZ"

Eğer kadın istihdama erkek kadar katkı koymazsa, üretim istediğiniz oranda olmayacak. Kadının istihdama, siyasete, sosyal hayata katılmasını önemsiyoruz. Kadın istihdamına ve kadına pozitif ayrımcılık yapma konusunda çok ciddi uygulamalar yapıyoruz.

"IRKÇI DA DEĞİLİZ"

Kentin kirliliğini Suriyeliler yapıyor diye temizlememek , yolu yapmamak mümkün mü? Herkes kullanıyor o yolu. Kaldı ki onlar da insan, biz insanlığa karşı değiliz, ırkçı da değiliz. Biz Atatürk milliyetçisiyiz. Bizim söylediğimiz çok başka bir şey.

METRO PROJESİ

Mevcut metro hattımız, garaja, otogara, stadyuma vb. gitmiyor. İkinci hat planlandığında adliye, şehir hastanesi, stadyum yoktu.

Biz bunu revize ettik, onanmasını bekliyoruz. Bu 3’lü hat Adana’yı yüzde 50 rahatlatacak. Bunu yapmak yetmez, ama çok önemli."