Politika
11 Şub 2021 12:05 Son Güncelleme: 11 Şub 2021 12:09

CHP'li Enis Berberoğlu, hakkındaki fezlekeye itiraz etti

Enis Berberoğlu, dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekeye itiraz etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından infazın durdurulması ve yeniden yargılanmasına karar verilerek dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığı'na gönderilen CHP’li Enis Berberoğlu, fezlekeye itiraz etti.

Berberoğlu'nun avukatlarınca mahkemeye dilekçe sunularak, "9 Şubat 2021 tarihli fezlekenin hukukun temel ilkelerine, aleyhe değiştirme yasağı kuralına, usul ve yasaya bariz şekilde aykırı olması sebebiyle keyfilik içeren, müvekkile karşı husumet güdüldüğünün ve objektiflikten uzaklaşıldığının ispatı niteliğinde olan işbu fezlekenin bila ikmal iadesinin istenerek usul ve yasaya uygun yeni bir fezleke düzenlenmesi talebidir" ifadelerine yer verildi

Dilekçede, "usul ve yasaya uygun bir fezlekenin yeniden düzenlenerek Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na gönderilmesi" talep edildi.

‘’BU FEZLEKE, TBMM’YE GERİ DÖNDERİLMELİDİR’’

CHP eski Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu için düzenlediği fezleke ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, fezlekenin AYM’nin ‘’Hak ihlali var’’ kararına karşı yeni suçlar doğurduğunu vurgulayarak, ‘’TBMM'ye gönderilmesi beklenen fezlekede, Berberoğlu 5 yılla bile yargılanamayacakken, bu somut ve görünür gerçeğe rağmen, 60 yıla yakın bir ceza talep edilmektedir. Bu fezleke TBMM'ye geldiği an Başkan Mustafa Şentop tarafından derhal geri gönderilmelidir.’’ dedi.

Yarkadaş, ‘’AYM kararını uyguluyormuş görüntüsü çizilen 14. Ağır Ceza fezlekesi, 'adil yargılanma hakkı, hukuki belirlilik ilkesi, aleyhe değiştirme yasağı ve hukuk düzeninin tekliği kuralları'nı açıkça yok saymaktadır.” ifadelerini kullandı.

Fezlekenin meclise geldiği andan itibaren mahkemeye iade edilmesi gerektiğini savunan Yarkadaş, “14. Ağır Ceza Mahkemesi, fezlekesini AYM'nin verdiği karar doğrultusunda düzenlemeli, 5 yıldır süren hukuksuzluğu yeni mağduriyetlere yol açacak bir keyfilikle sürdürmemelidir.” açıklamasında bulundu.