Gündem
27 Mar 2013 13:20 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:06

CHP'DEN TARAF VE YENİ AKİT'E SUÇ DUYURUSU!

CHP, DHKP-C operasyonları sonrası Yeni Akit ve Taraf gazetelerinin manşetleri nedeniyle iki gazeteye suç duyurusunda bulundu.

CHP, dünkü manşetlerinde yer alan haberleri nedeniyle Taraf ve Yeni Akit Gazeteleri hakkında, “kasıtlı bir şekilde CHP tüzel kişiliğinin ve bazı yöneticilerinin, terör örgütü ile bir tutulduğu ve kamuoyunda CHP’nin söz konusu terör örgütü ile birlikte olduğu yönünde kanaat oluşturulmaya çalışıldığı” gerekçesiyle suç duyurunda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımları Bülent Tezcan, Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı milletvekilleri Ankara Adliye’sine geldi. Suç duyurusunda bulunulmasının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Tezcan, söz konusu gazetelerde CHP’ye dönük, CHP’yi terör örgütü ile yan yana göstermeye yönelik kasıtlı, gerçekle ilgisi olmayan haberlerin manşetten yayınlandığını belirtti. Bu durumu “operasyonel gazetecilik” olarak niteleyen Tezcan, “Gerçekle ilgisi olmayan haberlerle hedef gösteren yayıncılığın bir çirkin örneğini daha gördük. Dünkü haberlerde CHP, terör örgütü DHKP-C ile yan yana gösterilmeye çalışılmıştır” dedi. CHP’nin tarihinin hiçbir döneminde terör örgütleri ile yan yana olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını belirten Tezcan, “Özellikle son dönemde terörle birlikte yürüyen bir süreci, çözüm süreciymiş gibi göstermeye çalışan anlayış, kendi dışındaki, kendi çizgisi içinde yer almayan bütün anlayışları hedefe koymuştur ve onlara ölçüsüzce saldıracağını açıkça göstermektedir. Bundan bir hafta önce AKP’nin yetkili isimleri benzer işaretleri vermişlerdir. Bülent Arınç’la başlayan süreçte CHP’nin benzer şekilde terör örgütleriyle irtibatlı olduğu işaretleri hiçbir siyasetçiye yakışmayacak ölçüde ifade edilmiştir. Şimdi bu operasyonel gazetecilik yeni bir operasyonun işaret fişeği yakma peşindedir. Buradaki amaç bellidir. Amaç CHP’ye dönük önümüzdeki dönemde planlanması düşünülen muhtemel operasyonların işaretini vermektir” diye konuştu.

“SENDİKAL ÖRGÜTLENMELERİ TASFİYE ETMEYE DÖNÜK UYGULAMALARA BUNDAN SONRA DA İTİRAZ EDECEĞİZ”

Tezcan, önümüzdeki süreçte “AKP hegomonik bloğunun” kontrolü altına girmek istemeyen bütün yapıları “terörist”, ya da “terör örgütü ile birlikte iş yapıyor” suçlamasıyla, bir sürek avı mantığıyla tasfiye etme sürecinin başlatılacağını ileri sürdü. CHP olarak buna izin vermeyeceklerini ifade eden Tezcan, “Buradaki asıl amaç Türkiye’de örgütlü, demokratik muhalefeti yok etme çabasıdır. CHP, sendikal ve siyasal örgütlenmeleri tasfiye etmeye dönük uygulamalara itiraz etmiştir, bundan sonra da itiraz etmeye devam edecektir. Biz diyoruz ki özgür birey, örgütlü toplum, demokratik devlet, her yerde adalet. Buna karşı, CHP’yi yıldırmaya dönük bütün girişimleri siyaset ve hukuk yoluyla boşa çıkaracağız” diye konuştu.

ANKA