Gündem
11 Mar 2020 16:53 Son Güncelleme: 11 Mar 2020 17:29

CHP'den Erdoğan'a tutuklu gazeteciler çağrısı: "Adalet terazisinin ayarını bozma"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay tutuklanan gazetecilerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay tutuklanan gazetecilerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Engin Altay, "Adalet terazisinin ayarını bozma. O terazi herkese lazım.Yarın kime lazım olacağı da belli olmaz. Pelikan çetesi yargıdan elini çekmelidir. Haber yapan gazetecilerin tutuklanması, salıverilenlerin emirle gece yarısı tekrar tutuklanması. Türkiye’de kuvvetler ayrılığı prensibinin ortadan kalktığının ilanıdır" ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. 

"PELİKAN ÇETESİNE ESİR OLMAYIN"

Altay, tutuklanan gazetecilerle ilgili konuşurken şunları söyledi:

"Yargı AKP döneminde FETÖ’ye teslim edilmişti. Bedel ödendi. Erdoğan’a samimi bir çağrı yapıyorum. Adalet terazisinin ayarını bozma. Terazi herkese lazım. Yarın kime lazım olacağı belli olmaz. Pelikan çetesi yargıdan elini çekmelidir. Haber yapan gazetecilerin tutuklanması, salıverilenlerin emirle gece yarısı tekrar tutuklanması . Türkiye’de kuvvetler ayrılığı prensibinin ortadan kalktığının ilanıdır. Yargı mensuplarına da sesleniyorum. Ettiğiniz yemine, hukukun evrensel ilkelerine ve yargının vicdan işi olduğunun bilinciyle hareket edin.Vicdanınızın esiri olun, pelikan çetesinin esiri olmayın."

NE OLMUŞTU

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç, daha önce Meclis’te İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın açıkladığı, medyada da yer alan MİT şehidini günler sonra tekrar haber yapılmasından dolayı tutuklanmış ardından Odatv’ye erişim engeli getirildi. MİT şehidine ilişkin tutuklamalar bununla sınırlı kalmadı. Odatv operasyonunun ardından Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel ile birlikte, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ve Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser de tutuklandı.