Politika
23 Mayıs 2024 11:22 Son Güncelleme: 23 Mayıs 2024 11:58

CHP koridorlarından Erdoğan ve iade-i ziyaret kulisi! ‘Normalleşme açısından ümit kırıcı…’

CHP kurmaylarının Erdoğan’ın beklenen iade-i ziyareti için ne konuştuğu ortaya çıktı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ziyareti siyasette bir “yumuşama” dönemi beklentisini doğurdu. Özel-Erdoğan görüşmesinde gündeme gelen 28 Şubat tutuklularının serbest bırakılmasına karşın, Özel’in 1 Mayıs’ta Taksim çağrısına rağmen izin verilmemesi ve ev baskınlarıyla gözaltıların yapılması, Kobani davasındaki hapis cezaları, Bahçeli ile Özel arasındaki gerginlik siyaseti tekrar kızıştırdı. CHP kurmayları, Erdoğan’ın beklenen iade-i ziyaretinde söz konusu gelişmelerin değerlendirileceğini söylüyor.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, kurmaylar, “Geliş şeklini görüp ne konuşacağını bilmek lazım. Ama partimize kim gelirse gelsin elbette biz gereken özen ve hassasiyetle misafirperverliğimizi gösteririz” dedi. Buna karşın yargıya müdahale konusunda CHP’nin hassasiyet gösterdiğinin altını çizen partililer, “Kobani davası sürecinde Yasin Börü’nün katili olmak gibi iddialar vardı. Bunlar siyasette kullanılan söylemlerdir. Ancak aslı olmadığı ortaya çıktı. Buradan davanın hukuki değil, siyasi olduğunu görüyoruz ve bu kabul edilebilir değil” diyor.

Erdoğan’ın görüşme öncesi yeni anayasa tartışmalarını gündemde tutmaya devam etmesine değinen CHP kurmayları, “İlk görüşmede konuştuğumuz asgari ücret sorunundan emeklilerin dertlerine kadar pek çok sorun aynen duruyor. Bunun dışında anayasa ihlalleri ve yargıya müdahale de devam ediyor. Hatta en son Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan atama ortada. İki parti genel başkanı arasında bir pazarlık yaşanıyor. Bunun sonucunda bir atama yapılıyor. Yüksek yargının siyasi pazarlık sonucu belirlenmesi kabul edilir değil. Bu normalleşme açısından ümit kırıcı. Ancak süreci sakin takip etmeye devam edeceğiz” diye konuşuyor.