Gündem
29 Nis 2021 11:53 Son Güncelleme: 29 Nis 2021 12:12

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 56 bin lira tazminat ödeyecek

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından hakaret içeren paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 56 bin lira tazminat ödeyecek.

Büyükçekmece 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları Ferah Yıldız ve Ümit Kudbay ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun avukatı Mehmet Süleyman Türker katıldı.

Erdoğan'ın avukatları, her bir haksız fiil bakımından tazminata hükmedilmesini talep etti. Kaftancıoğlu'nun avukatı, müvekkilinin hakaret kastı olmadığından davanın reddini istedi.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, davalı Kaftancıoğlu'ndan 56 bin lira manevi tazminat alınarak davacıya verilmesine hükmetti.

Dava dilekçesinden
 
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları tarafından hazırlanan  ve mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, CHP İstanbul İl Başkanı Canan  Kaftancıoğlu'nun sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'a yönelik küçük düşürücü, aşağılayıcı, yüz kızartıcı ifadeler kullanarak,  suç isnat ederek, onur, şeref ve haysiyetini zedeleyerek ağır hakaretlerde  bulunduğu belirtilmişti.
 
Müvekkil Erdoğan'a atılan ve yapılan iftira yollu hakaretlerin ve  aşağılayıcı ifadelerin büyüklüğü dikkate alınması istenilen dilekçede,  Kaftancıoğlu'nun her bir paylaşımı için 50 bin liradan toplam 700 bin liralık  manevi tazminata hükmedilmesi talep edilmişti.