Gündem
03 Eyl 2014 17:30 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:38

Çevik kuvvetten basın mensuplarına kalkanlı engelleme

Polislere yapılan operasyonla ilgili görüntü almak isteyen gazeteciler engellendi.

17 ve 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını yapan polislere yapılan operasyon sonucunda gözaltına alınan ve sorgusu devam eden 16 polis sağlık kontrollü için İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. Polislerin hastaneye girişlerini görüntülemek isteyen basın mensuplarını Çevik Kuvvet polisleri kalkanlarla görüntü engelledi.

Zaman gazetesinin haberine göre; Rüşvet ve yolsuz operasyonlarını yapan polislere yönelik 3. dalga operasyonunda 33 polis gözaltına alınmıştı. 33 polisten 17'sinin emniyet işlemleri bittikten sonra savcılığa sevk edilmişti. İşlemleri devam eden 16 polis saat 12:00 sıralarında yoğun güvenlik önlemleri altında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesini getirildi. Gözaltındaki polisleri iki ayrı grup halinde çevik kuvvet otobüsüyle hastaneye getirildi. Bazı polislerin üzerinde Türkçe ve İngilizce ‘sıfır' yazılı tişörtler dikkat çekti. Polislerin görüntülerini almaya çalışan basın mensuplarına Çevik Kuvvet ekiplerinden iki polis kalkan tutarak engel olmaya çalıştı. Ayrıca Spor Güvenlik Şube Müdürlüğünden bazı polislerde güvenlik önlemi almak için hastane hazır bulundu.

Bir saat süren sağlık kontrolünün ardından gözaltındaki polisleri taşıyan otobüsleri saat 13:00 sıralarında hastaneden ayrılarak adliyeye sevk edildi.

33 polisin sorgusu 7 amir ve 20 polisle 48 saat içerisinde bitirildi. En kısa sorgu süresi yaklaşık 8 saat sürdü.