Ceren cinayetinde fark edilmeyen büyük hata! Polis aracında ne yaşandı?

Ordu'da evine girdiği sırada katledilen Ceren Özdemir'in katili gözaltına alınırken 2 polisi de yaralamıştı. Milliyet yazarı Özay Şendir, o olayın perde arkasındaki hatayı kaleme aldı. İşte Şendir'in o yazısı:

Ceren cinayetinde fark edilmeyen büyük hata! Polis aracında ne yaşandı? - Sayfa 1

"Ceren’in katledildiği cinayette kimsenin fark etmediği büyük bir skandal daha var. Resmi açıklamada dendi ki, “Ceren’in katili gözaltına alınırken, direndi ve o sırada iki polis memurunu yaraladı”. Öyle değilmiş aslında mesele...

111
Ceren cinayetinde fark edilmeyen büyük hata! Polis aracında ne yaşandı? - Sayfa 2

"AMACIM BIÇAĞI BOĞAZINA SOKMAKTI"

Cani ifadesinde şöyle anlatıyor durumu:“İki polis beni alarak arabaya bindirdi. Biri yanıma oturdu. Diğeri aracı sürüyordu. Biz hareket halindeyken cebimdeki bıçağı çıkardım. Amacım, bıçağı polislerin boğazına sokmaktı. Bıçağı yanımda oturan polisin boğazına sokacağım esnada kendisi bana döndü ve bu sebeple bıçağı göğsüne soktum. Aracı süren polis, aracı durdurdu. Bıçağı elimden almaya çalıştılar. Alan dar olduğundan polislere bir daha bıçak vuramadım. Bıçağı elimden aldılar.” 

211
Ceren cinayetinde fark edilmeyen büyük hata! Polis aracında ne yaşandı? - Sayfa 3

O an tüm ülkede gündem olan bir cinayetin işlendiği şehirde, gözaltına aldığı bir şahsın üzerini nasıl aramaz polis?Ve daha önemlisi, bir meslektaşı hayati tehlike yaşarken, polis neden belindeki silahı kullanmaz?

311
Ceren cinayetinde fark edilmeyen büyük hata! Polis aracında ne yaşandı? - Sayfa 4

Soruları sordum ama cevaplarını da vereyim: Polis teşkilatı mensupları, silah kullandıkları zaman, çok uzun ve genellikle tek başlarına kalacakları bir yargılama süreci yaşayacaklarını düşünüyor ve bu yüzden mümkün olduğunca silah kullanmıyorlar.

411