Medya
30 Nis 2010 13:30 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:16

CEMAATİN AJANLARI DEVREDE! CUMHURİYET GAZETESİ'NDEKİ A.S. KİM?

Star yazarı Şamil Tayyar Cumhuriyet Gazetesi'nde dün yayınlanan "cinsel istismar" haberi ile kendisinin daha önce yazdığı bir köşe yazısına dikkat çekti.

Cemaatin ajanları devrede

Cumhuriyet Gazetesi’nde dün İlhan Taşçı imzasıyla bir haber vardı. Başlık aynen şöyle: “Cemaatte de istismar iddiası.”

Haberdeki şu cümleye dikkat: “...A.S’nin de (İsmailağa cemaatine mensup)16 yaşındaki baldızına cinsel istismarda bulunduğu telefon kayıtlarından ortaya çıktı.”

Bir de haber, Siirt’teki çocuk istismarına dair haberlerle ilintilendirilmiş. Oysa ortaya çıkan yeni bir durum yoktu. İki yılı aşkın süredir dava dosyasında duruyordu.

Ayrıca, 5 Mart 2010 tarihli ve “Cemaatin ajanları” başlıklı yazımda, “Ergenekoncuların yeni Truva atı İsmailağa cemaati mi?” diye sorup bazı detaylara dikkat çekmiştim. Cumhuriyet’in haberi üzerine, eski yazımdaki şu bölümleri aynen yayınlıyorum:

“Bugün Erzurum’daki Ergenekon davasında tutuklu sanık olarak yer alan dönemin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in cemaatlerle ilgili yürüttüğü soruşturma da İsmailağa Cemaati mensubu bir kadının 2007 yılı Kasım ayındaki şikayetiyle başladı.

Başlangıçta eşinden dayak yediği için 2007 yılı Kasım ayında şikayetçi olan kadın, daha sonra hidayete ererek eşinin İsmailağa Cemaati’nin yöneticilerinden olduğunu belirtip cemaatin faaliyetlerini anlattı.

Bu dosya yaklaşık 2 yıl bu şekilde açık kaldı, 16 ilde 235 şüpheliyi kapsayan dev bir soruşturmaya dönüştürüldü.

Soruşturmanın seyrini değiştiren iki kilit isim ise 34 yaşındaki C.D ile 33 yaşındaki A.S... İlk şahıs, İsmailağa Cemaati üyesi bir gay. Diğeri ise evliliği sürerken baldızıyla cinsel ilişkiye giren bir sapık...

Sözüm ona bu iki şahıs verdikleri ifadelerle cemaatin tüm sırlarını ifşa ediyorlar.

Sonra?

Başsavcı, 9 Şubat 2009 tarihinde Jandarma ve Emniyete bir yazı göndererek, İsmailağa Cemaati dışında yasadışı faaliyette bulunan bir dini grubun olup olmadığını sordu. Yani, 2 yıl sonra, rota, İsmailağa’dan diğer cemaatlere çevrildi.”

Yazımdaki A.S, Cumhuriyet’teki A.S...

Şimdi iki yazıyı birlikte okuyun, nasıl bir tablo çıkacak ortaya...

Şamil Tayyar/Star