Polemik & Kulis
07 Eyl 2016 16:26 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:31

Cem Küçük'ten bomba iddia! Cengiz Çandar İsveç'ten sığınma istedi!

Gazeteci Cem Küçük'ten, Cengiz Çandar hakkında bomba iddia geldi.

Gazeteci Cem Küçük'ten Cengiz Çandar hakkında bomba iddia geldi. Twitter hesabından attığı bir mesaj ile medya kulislerini hareketlendiren Cem Küçük şunu yazdı:

Cengiz Çandar İsveç devletinden sığınma hakkı istemiş. Bu ne rezalet. Allah kimseyi böyle rezil bir duruma düşürmesin.

ÇANDAR MESLEĞE VEDA ETTİ, ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK

Radikal gazetesinin basılı yayınına son vermesinin ardından online olarak yayınlanan 'radikal.com.tr'de 25 Mart günü yayın hayatını sonlandırmıştı. Radikal.com.tr için yazdığı son yazısında Cengiz Çandar, yalnızca Radikal'e değil mesleğe de veda ettiğini duyurmuştu.

Çandar o son yazısında şöyle yazmıştı:

40 YILLIK AKTİF GAZETECİLİK HAYATIM NOKTALANDI
Bu "veda yazısı" ile birlikte, 40 yıllık aktif gazetecilik hayatım da noktalanmış oluyor.

40 yıl sürmüş olan meslek hayatımın sona erdiğini, benim için simgesel anlamı olan bir günde öğrendim. Rahmetli babamın doğum günü, annemin ise ölüm günü olan günde.

Radikal'e yazımı yazmış ve göndermiştim ki, karım, "Radikal kapatılmış" dedi. Başımı kaldırıp baktım; o an "twitter"da okuduğunu söyledi şaşkınlık içinde.

"Olmaz öyle şey" demedim. Bir süredir öyle bir Türkiye'de yaşıyor olmuştuk ki, böyle bir şey de pekalâ mümkündü, benim bunu 40 yıllık meslek kariyerime hiç yakışmayacak bir biçimde öğrenmem de...

Nitekim, gerçekten de Radikal'in kapanmasına karar verilmiş."

RADİKAL'İN KANATILMASINDA BENİM YAZDIKLARIMIN DA PAYI VAR
Çandar, veda yazısından sonra ise başka bir gazeteden teklif gelmesinin mümkün olmadığını ilan etmiş ve Radikal'in kapanmasında kendi yazdıklarınını da rolü olduğunu ileri sürmüştü:

“40 yıllık gazetecilik hayatımı noktalıyorum” cümlesinin dramatik olduğunun yazarken farkındaydım, ama aylardır düşündüğüm bir durumun gerçekleştiği duygusuna vardım.

Çünkü Radikal’in ömrünün uzun olmayacağının farkındaydım. O noktalandığı gün Türk medyasının genel durumunun beni kabul edecek halde olmadığını da görüyordum. “Hayatımı yazarak kazanan bir gazeteci olarak Radikal adındaki iş yerim kapandı ve filanca yerde mesleğime devam edeceğim” gibi bir durum yok.

Radikal kapandıktan sonra hiçbir yerden teklif gelmedi ve yazmayı düşüneceğim bir yer yok. Zaten, Radikal’in kapatılmasının sebeplerinden birinin benim orada yazmamla ilgili olduğu hissiyatındayım. Bu, yarı enformasyon, yarı duyumla doğrulandı..."

YENİ ADRESİ NERESİ OLDU
Çandar'ın yeni adresini ise Mayıs ayında Hürriyet yazarı Ertuğul Özkök ifşaa etmişti. Özkök, "FISILTILAR: OXFORD'DA BİR 'YOUNG TÜRK' HAREKETİ DOĞUYOR" başlıklı yazısında Çandar'ın İngiltere'de ders vermeye başlayacağını duyurmuştu.

Özkök şöyle yazmıştı:

Eski Radikal gazetesi yazarı Ezgi Başaran bir süredir gazeteciliğe ara verdi. İngiltere'nin Oxford şehrinde bir programı izliyor. Ayrıca Türkiye üzerine İngilizce bir kitap yazıyor.

Dün öğrendiğime göre Cengiz Çandar da sonbaharda Oxford Üniversitesi'nde ders vermeye başlıyormuş.Akıllı üniversite.

Ortadoğu sorununun bütün dünyayı allak bullak ettiği dönemde, en iyi Ortadoğu uzmanını kadrosuna katıyor.

Anlayacağınız Oxford'da güçlü bir "Genç Türk" hareketi doğuyor.