Gündem
06 Ara 2012 10:45 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:27

CEM GARİPOĞLU İLE CEZAEVİNDEN RÖPORTAJ! HANGİ SORUYA YANIT VEREMEDİ?

Silivri Cezaevi'nde yatan Cem Garipoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu.

18 yaşındaki kız arkadaşı Münevver Karabulut’un başını testereyle keserek öldüren Cem Garipoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"ÇİN’DE HUKUK OKUMAK İSTİYORUM"
Habertürk gazetesinden Yasemin Güneri’nin haberine göre; 24 yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından cezaevinde geçireceği yılları iyi değerlendirmeye çalıştığını söyleyen Cem Garipoğlu, üniversite sınavlarına hazırlandığını ve hukuk okumak istediğini ifade etti. Garipoğlu, "Buradan tahliye olduktan sonra Çin’e gidip uluslararası hukuk okumak istiyorum. Daha önce 1-1.5 yıl Çin’de yaşamıştım. Çince konuşmayı ve yazmayı biliyorum. Sevdiğim bir ülke. En çok gelecek vaat eden ülke olarak görüyorum. Bu nedenle Çin’e yerleşip eğitimimi tamamlamak istiyorum. Şimdi 21 yaşındayım 34 yaşımda tahliye olacağım. 34’üncü yaşıma hazırlanıyorum" diye konuştu.

"ADİL YARGILANMADIM"
Neden hukuk okumak istediği sorusuna ise kendisine verilen cezayı gerekçe gösteren Garipoğlu, "Adil bir yargılama olduğuna inanmıyorum. Kamuoyu baskısı nedeniyle en üst sınırdan hapse mahkûm edildim. Bana verilen en büyük ceza aslında vicdanım. Ömür boyu yaşayacağım bunu. Verilen hapis cezasının fazla olduğunu düşünüyorum. Zaten bu nedenle AİHM’ye başvurduk. Orada henüz yargılama başlamadı. Orada yargılamalar uzun sürüyormuş. Çıkacak sonucu bekliyorum" dedi.

KOĞUŞ ARKADAŞI GASPÇI
Cezaevinde 2 kişilik koğuşta kaldığını ve oda arkadaşının gasp suçundan mahkûm olan biri olduğunu kaydeden Garipoğlu, "Bana yardımcı oluyor. Cezaevi deneyimi benden fazla. Yalnız kalmayı istemezdim" diye konuştu.

"BENİM ŞİKAYETİM YOK"
Cezaevine girdikten sonra ilk başlarda kilo aldığını ancak daha sonra spor yaparak kilo verdiğini belirten Garipoğlu, şunları söyledi: "Şimdi 21 yaşımdayım. Sürekli kilo alıp veriyordum. Spora başladıktan sonra dengeli bir kiloya kavuştum. Cezaevinden yana bazı mahkûmlar şikâyetçi. Ancak benim hiçbir şikâyetim yok. Burada zamanımı spor yaparak ve ders çalışarak geçiriyorum. Çince’mi geliştirmek için uğraşıyorum."

"BURADAKİ HERKES GİBİYİM"
Silivri Cezaevi’ne nakledikten sonra sadece bir kez psikolog ile görüşme fırsatı bulduğunu dile getiren Garipoğlu, "Cezaevinde yaklaşık bin mahkûm var. Hepimiz için atanmış sadece bir psikolog var. Bu nedenle sık sık görüşme şansımız olmuyor. Ben bir kez görüşebildim. Ruh halim iyi mi kötü mü bilmiyorum. Buradaki herkes gibiyim" dedi.

BEYAZ TÜRKLER CİNAYET İŞLER Mİ?
Hangi ruh hali içerisinde Münevver Karabulut’u öldürdüğüne ilişkin sorumuz üzerine suskun kalmayı tercih eden Garipoğlu, yaşam öyküsünü yazma teklifimiz için babası Nida Garipoğlu ve avukatı Aytekin Kaya’nın onayını almamız gerektiğinin altını çizdikten sonra, "Benim için öncelikli onay avukatımın onayı olacak. Avukatım onay verirse hayat öykümü size anlatırım. Beyaz Türkler nasıl bu duruma gelir, bu sorunun yanıtını veririm" ifadesini kullandı.

’PİŞMAN MISIN’ SORUSUNU YANITSIZ BIRAKTI
Cezaevinde kendisini ziyarete gelen arkadaşları ve akrabaları olduğunu da açıklayan Cem Garipoğlu, Münevver Karabulut’un ailesinden biriyle cezaevinde görüşmediğini ve görüşmek istemediğini de vurguladı. Karabulut Ailesi’nden söz ederken gözlerini kaçıran Garipoğlu, "Pişman mısın?" sorusunu da yanıtsız bıraktı.